Hlavní obsah
Hillary Clintonová a Donald Trump Foto: Mike Blake, Reuters

FBI prověřuje padělané dokumenty, prý měly poškodit Clintonovou

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci prověřování možného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb zkoumá padělané dokumenty, jejichž cílem prý bylo poškodit kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové. V pátek o tom s odvoláním na zdroje blízké případu informovala agentura Reuters.

Hillary Clintonová a Donald Trump Foto: Mike Blake, Reuters
FBI prověřuje padělané dokumenty, prý měly poškodit Clintonovou

Americká vláda v říjnu obvinila Rusko z odpovědnosti za hackerské útoky na servery Demokratické strany a z pokusů ovlivnit volby; ruský prezident Vladimir Putin nařčení odmítl.

Jeden z dokumentů se týká demokratického senátora Toma Carpera, který je členem senátního výboru pro vnitřní bezpečnost. V dopise adresovaném Clintonové jeho jméno a další náležitosti figurují tak, aby list vypadal jako pravý. "Nenecháme tě tyto volby prohrát," uvádí Carper v psaní, které je považováno za padělek. Carperova kancelář podle Reuters oznámila, že kopii dopisu předala FBI.

Ruská kampaň

FBI v rámci vyšetřování zmíněného hackerského útoku, který podle vládních činitelů řídilo Rusko, vyzval činitele demokratů, aby předali kopie všech podezřelých dokumentů, které byly zveřejněny spolu s uniklými e-maily. Federální agentura záležitost odmítla komentovat, potvrdila ale, že přijala stížnost kvůli falešnému dopisu souvisejícímu s volbami.

Představitelé tajných služeb podle Reuters mimo záznam prohlásili, že věří v kampaň podporovanou Ruskem, která má za cíl podkopat důvěryhodnost amerických voleb. Rozsah této snahy podle nich nemusí končit jen hackerskými útoky, ale může zahrnovat zveřejňování smyšlených důkazů o volebních podvodech či šíření nejrůznějších dezinformací. Rusko tato obvinění odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků