Hlavní obsah
Donald Trump mluví v Palm Beach na Floridě. Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP

Clintonová i Trump upevnili náskok v primárkách, Rubio skončil

V úterních primárkách upevnili své postavení favorité obou stran - demokratka Hillary Clintonová i republikán Donald Trump. Clintonová jistě vyhrála ve čtyřech státech. Trump uspěl ve třech státech, na Floridě porazil tamního senátora Marca Rubia, který z dalšího klání odstoupil. Trump ale utrpěl porážku v Ohiu. Nerozhodnuto je u obou stran v Missouri.

Donald Trump mluví v Palm Beach na Floridě. Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP
Clintonová i Trump upevnili náskok v primárkách, Rubio skončil

Největší pozornost na sebe poutal souboj republikánů na Floridě, kde se bojovalo o 99 hlasů volitelů, přičemž kvůli většinovému systému bere vítěz vše. Trump na Floridě vyhrál a definitivně vyřadil ze hry floridského senátora Marka Rubia, který v domovském státě skončil druhý a oznámil odstoupení z boje o republikánskou nominaci na prezidenta USA. Rubiovi se nedařilo ani v dalších státech, ve všech zbylých čtyřech získal pokaždé nejméně hlasů, zcela pak propadl v Ohiu.

Odstoupení Rubia z kampaně je poslední ranou pro washingtonský republikánský establishment, uvedl list The Washington Post. Nepatří k němu ani jediný vážný Trumpův soupeř Ted Cruz.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

„To je velký večer, to je úžasný večer,“ pochvaloval si po třech výhrách Trump.

Trump vyhrál i v Illinois a v Severní Karolíně, kde vždy  porazil Teda Cruze, jenž je po odstoupení Rubia největším soupeřem miliardáře. Cruz přesto nadneseně prohlásil, že jen on může porazit Trumpa: „Jenom jeden kandidát porážel Trumpa znovu a znovu.“

Donald Trump hovoří v Palm Beach na Floridě.

Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP

Trump na vlně vzteku

Trump uspěl navzdory kampani, které čelí, a uvedl, že jeho úspěch je důsledkem vzdoru lidí, kteří jsou nespokojení a mají vztek: „Je to velký vztek, věřte mi, je to velký vztek.“

To přiznal i odstoupivší Rubio, který ale varoval před Trumpovým postupem. „Amerika je uprostřed opravdové politické bouře, skutečné tsunami. Uvidíme, co přinese,“ řekl Rubio podle listu The New York Times a dodal: „Z politického hlediska je nejsnazší skočit po všech obavách, ale to není nejlepší pro Ameriku. Politika rozhořčení obrácená proti dalším lidem nezanechá jen roztříštěnou stranu, ale roztříštěnou zemi.“

I Trump se obává rozdělené strany: „Musíme dát stranu dohromady.”

Porážka od Kasiche

Trump však prohrál primárky v Ohiu, kde ho jasně předčil tamní guvernér John Kasich. Ten si připsal vůbec první vítězství letošních primárek a získal hlasy všech 66 tamních delegátů. Kasich po prvním vítězství boj o nominaci nevzdává.

Kasich, který je částečně českého původu, ale dostal hlavně hlasy od lidí s příjmem nad 100 000 dolarů ročně, zatímco Trump boduje u těch s ročním příjmem do 50 000.

Ted Cruz v Houstonu

Foto: David J. Phillip, ČTK/AP

Těsný je soubor mezi Trumpem a Cruzem v Missouri.

Republikáni 
procenta hlasů (počet dosud přidělených delegátů)
 TrumpCruzRubioKasichpočet delegátů ve státě
Florida
45,8 (99)
17,1 (0)
27,0 (0)
6,8 (0)
 99
Illinois 38,8 (30)
30,3 (0)
 8,7 (0)
 19,7 (0)
 69
Missouri
40,8 (25)
 40,6 (5) 6,1 (0)
 10,1 (0)
 52
Ohio
35,7 (0)
13,1 (0) 2,9 (0)
46,8 (66)
 66
Severní Karolína40,2 (29)
36,8 (26)
 7,7 (5)
 12,7 (9)
 72

Pro nominaci je důležitý celkový počet hlasů volitelů, nominován je ten, kdo jich získá nejméně 1237.

Počty dosud získaných delegátů
Donald Trump640
Ted Cruz 405
 John Kasich
138
 Odstoupivší 
 Marco Rubio
 170
 Ben Carson  8
 Jeb Bush
  4
 Carly Fiorinová   1
 Mick Huckabee
  1
 Rand Paul
  1

Clintonová upevnila náskok

Menší pozornost na sebe poutá souboj demokratů, kde sice má bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová značný náskok, ale levicový senátor Bernie Sanders se drží překvapivě dobře.

Clintonová jasně uspěla na Floridě, když brala skoro dvě třetiny hlasů. Méně výrazná však byla její vítězství v Severní Karolíně a v Ohiu.

Senátor Bernie Sanders

Foto: Ricardo Arduengo, ČTK/AP

Sanders chtěl zopakovat úspěch z Michiganu, kde ji porazil a uspěl ve státech na Středozápadě, kde nemá Clintonová tak silné pozice jako na jihu. Nakonec prohrál nejen v Ohiu, ale i v těsném klání v Illinois a ještě těsnějším souboji v Missouri, kde oba kandidáty dělily jen tisíc hlasů.

Demokraté – průběžné výsledky
procenta hlasů (počet dosud přidělených delegátů)
 Clintonová Sanders Celkový počet delegátů ve státu
Florida
 64,5 (101)
 33,3 (51)
214
Illinois  50,4 (54)
 48,8 (35)
156
Missouri
49,61 (34)
 49,37 (34)
 71
Ohio
 56,5 (76)
 42,8 (59)
143
Severní Karolína 54,5 (59)
 40,8 (44)
107

Clintonová ve West Palm Beach na Floridě prohlásila, že nedočkavě vyhlíží možnou konečnou konfrontaci s Trumpem: „Přiblížili jsme se demokratické nominaci a vítězství v těchto volbách v listopadu.” Podle ní „Američané hladoví po řešeních”.

Důležitý je opět počet získaných delegátů na stranický sjezd, pro nominaci do prezidentských voleb je jich potřeba získat 2383.

Počty dosud získaných delegátů
 
 jméno celkový počet
 delegátisuperdelegáti
Hillary Clintonová 1568 1096 472
Bernie Sanders
 800  774  26

S hlasy delegátů je to u demokratů složitější než u republikánů, protože část, tzv. superdelegáti nejsou vázáni hlasováním v primárkách a přidělují své hlasy podle  svého uvážení. Proto má Clintonová tak velký náskok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků