Hlavní obsah
FBI Foto: FBI

Čínský konzulát v San Francisku ukryl čínskou vědkyni stíhanou v USA, tvrdí FBI

Na čínském konzulátě v San Francisku se ukrývá čínská vědecká pracovnice Tchang Ťüan, ktetá byla u kalifornského federálního soudu obviněna kvůli spojení s čínskou armádou. Tvrdí to Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

FBI Foto: FBI
Čínský konzulát v San Francisku ukryl čínskou vědkyni stíhanou v USA, tvrdí FBI

Ve středu administrativa nařídila uzavřít čínský konzulát v Houstonu, který se podle ní podílel na vykrádání duševního vlastnictví. V USA se spekuluje, že u houstonského konzulátu nemusí zůstat a že USA nařídí uzavřít i další čínské mise. Nyní se pozornost zaměřila na tu v San Francisku.

FBI tvrdí, že se tam ukrývá vědkyně Tchang Ťüan, která v žádosti o vízum lhala o svém spojení s čínskou armádou a v červnu pak lhala znovu při výslechu na FBI. Agenti úřadu našli fotografie, na nichž je Tchang ve vojenské uniformě, a články v čínském tisku, které ji s armádou spojují. Při výslechu v červnu v USA ale Tchang řekla, že v armádě nesloužila, a popřela, že zná význam insignií, které má na fotografiích na své uniformě. V dokumentaci obvinění jsou další důkazy jejího členství v armádě, které se našly při domovní prohlídce.

"FBI se domnívá, že Tchang po výslechu, který se konal 20. června, odešla na sanfranciský konzulát a zůstala tam," stojí v dokumentaci prokuratury. Tchang na Kalifornské univerzitě pracovala v biologickém výzkumu.

Její případ dokazuje, že "čínský konzulát v San Francisku poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání v USA," stojí v obvinění. Podle prokuratury nejde o izolovaný případ, ale o součást "programu vedeného čínskou armádou" s cílem dostat vojenské vědce do USA pod lživými záminkami. V Kalifornii byli v minulých týdnech zadrženi za lhaní o svém vztahu k armádě dva jiní čínští vědci. Čína má v USA pět konzulárních pracovišť a jedno velvyslanectví.

Podle agentury AP nebylo před čtvrtečním zahájením pracovní doby možné zanechat vzkaz na telefonu sanfranciského konzulátu. V knihovně bývalého prezidenta Richarda Nixona se má ve čtvrtek k Číně vyjádřit ministr zahraničí Mike Pompeo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků