Hlavní obsah
Bývalý právník Donalda Trumpa Michael Cohen Foto: Andrew Kelly, Reuters

Bývalý Trumpův právník navštívil tajně Prahu, tvrdí agentura

Michael Cohen, bývalý osobní právník současného amerického prezidenta Donalda Trumpa byl v létě 2016 v Praze. Dokazují to data jeho mobilního telefonu, který se přihlásil do české mobilní sítě. S odvoláním na čtyři své zdroje to uvedla americká agentura McClatchyDC. Americká média psala, že Cohen do Prahy přijel, aby zde navázal kontakty s Kremlem.

Bývalý právník Donalda Trumpa Michael Cohen Foto: Andrew Kelly, Reuters
Bývalý Trumpův právník navštívil tajně Prahu, tvrdí agentura

Cohenovu přítomnost v Praze mají dokládat také odposlechy pořízené blíže neupřesněnou východoevropskou tajnou službou. Ta podle agentury zachytila rozhovor Rusů, z nichž jeden poznamenal, že Trumpův nyní již bývalý právník v Praze byl. Pokud jde o tento rozhovor, agentura McClatchyDC své tvrzení podepřela dvěma nejmenovanými zdroji.

Cohen v minulosti opakovaně popíral, že by Prahu navštívil. Tento týden jeho mluvčí Lanny Davis řekl, že na svém tvrzení trvá. „Nikdy nebyl v Praze, nikdy nebyl v České republice,“ řekl Davis. To Cohen ve čtvrtek na twitteru zopakoval.

Sám Cohen ve čtvrtek očividně na zprávu McClatchyDC na twitteru zareagoval s tím, že slyšel, že Praha je v létě krásná, ale že on to neví, neboť tam nikdy nebyl. „Mueller ví všechno,” dodal s odkazem na zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který kauzu ruské role v amerických prezidentských volbách rozplétá. Na následné dotazy uživatelů twitteru, zda tedy, když tvrdí, že českou metropoli nenavštívil, byl na předměstí Prahy, případně kdekoli jinde v Česku, odpověděl Cohen, že ne.

McClatchyDC upozornil, že toto je Cohenův veřejný postoj, který se může lišit od toho, co řekl zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi. Ten kauzu ruské role v amerických prezidentských volbách rozplétá. Muellerův mluvčí Peter Carr záležitost komentovat odmítl.

Cohena v prosinci poslal newyorský soud nepodmíněně na tři roky do vězení za to, že během prezidentské volební kampaně zaplatil za mlčení dvěma ženám, které tvrdily, že měly s Trumpem poměr. Podle soudu šlo o porušení pravidel pro financování volební kampaně. Trump románky s ženami popírá a platby za mlčení považuje za Cohenovy soukromé transakce, ze které nese odpovědnost jeho bývalý právník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků