Hlavní obsah
 

Bush po 11. září zvažoval jaderný úder na Usámu

Americký prezident George W. Bush po 11. září 2001 zvažoval i použití jaderné bomby proti cíli v Afghánistánu. Časopisu Der Spiegel to řekl Michael Steiner (65), v té době zahraničněpolitický poradce německého kancléře Gerharda Schrödera.

 
Bush po 11. září zvažoval jaderný úder na Usámu

„Američané tehdy řekli, že na stole leží všechny možnosti. Dokumenty už byly připraveny. Opravdu si s touto myšlenkou pohrávali,“ uvedl Steiner. Při návštěvě u Condoleezzy Riceové prý vnímal, že „to je víc než jen slovní obrat“.

Schröder a Steiner měli po útocích z 11. září obavy, aby „USA v prvním šoku nereagovaly přehnaně“. Situaci ztěžoval fakt, že „Bushův tým se ukryl do bunkru a se světem nekomunikoval“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Stejně se chovali k Britům a Francouzům,“ popsal vypjatou situaci Steiner.

Americký prezident George Bush

Foto: Jim Young , Reuters

Útoky čtyřmi unesenými letadly na New York a Washington, které zosnovala a podnikla 11. září 2001 teroristická síť al-Káida, byly největším a nejspektakulárnějším teroristickým činem v historii. Zasažena a zničena byla dominanta Manhattanu, dvě věže Světového obchodního centra (WTC), a poškozena byla i budova Pentagonu.

Útoky, při nichž bylo teprve podruhé v historii napadeno území USA, si vyžádaly 2993 obětí a zcela změnily politickou situaci ve světě. V odvetě USA zaútočily na Afghánistán a zahájily válku proti terorismu.

Anketa
Považovali byste americký jaderný útok na Afghánistán po 11. září 2001 za oprávněný?
Ano
20.4 %
Ne
79.6 %
Celkem hlasovalo 6497 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků