Hlavní obsah

Bůh stvořil Ameriku, aby vedla svět, prohlásil republikánský kandidát na prezidenta

Republikán Mitt Romney, který je řazen mezi stranické favority ve volebním klání o úřad příštího amerického prezidenta, v pátek kritizoval zahraniční politiku nynější hlavy země Baracka Obamy. Je podle něj málo důrazná a Obama záměrně USA oslabuje. Romney to slibuje napravit.

Bůh stvořil Ameriku, aby vedla svět, prohlásil republikánský kandidát na prezidenta

„Bůh nestvořil tuto zemi, aby byla národem následovníků. Osudem Ameriky není, aby se stala jen jednou z globálních mocností. Amerika musí vést svět, nebo se toho ujme někdo jiný,“ prohlásil Romney před absolventy vojenské školy v Jižní Karolíně.

„Nikdy se nebudu za Ameriku omlouvat,“ doplnil guvernér z Massachusetts Romney v narážce na Obamu, který zejména v počátku svého působení v Bílém domě nabízel smíření i zemím, s nimiž administrativa jeho předchůdce George Bushe ml. odmítala jednat. Zejména šlo o Írán.

Obama se podle něj jen omlouvá

Romney nazval Obamovu snahu vylepšit pokřivený obraz Spojených států a Američanů ve světě v důsledku válek v Afghánistánu a Iráku za „turné omluv“.

Obamův mluvčí nařčení odmítl. Poukázal zejména na to, že za jeho působení uštědřily USA tvrdou ránu teroristům z Al-Kaidá.

Romney slíbil, že když se pánem Bílého domu stane on, do sta dnů nařídí nasazení důmyslného protiraketového štítu, pravidelné letecké hlídky ve východním Středomoří a v Perském zálivu i narovnání "zvláštních" vztahů s Británií, Izraelem a Mexikem, které podle něj za Obamy utrpěly. Slíbil také rozhodnutí o budoucnosti amerických sil v Afghánistánu, jež „nebude politické“. Bližší specifikaci nepřidal.

Američané budou volit prezidenta příští rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků