Hlavní obsah
Joe Biden Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Biden chce v případě svého zvolení za viceprezidentku ženu

Největší favorit na zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby ve Spojených státech Joe Biden v televizní debatě uvedl, že by si v případě zvolení hlavou státu vybral za viceprezidentku ženu. Nedělní diskusi uchazečů o Bílý dům jinak dominovalo téma boje s epidemií nového koronaviru, informovaly dnes světové agentury.

Joe Biden Foto: Matt Rourke, ČTK/AP
Biden chce v případě svého zvolení za viceprezidentku ženu

„Pokud budu zvolen prezidentem, můj kabinet, má administrativa bude vypadat jako tato země. A zavazuji se k tomu, že skutečně jmenuji a vyberu ženu za viceprezidentku. Je řada žen, které mají předpoklady stát se zítra prezidentkou. Vybral bych si ženu za svou viceprezidentku,“ citovala bývalého viceprezidenta Bidena agentura Reuters.

Kvůli šíření nového koronaviru se v pořadí jedenáctá debata uchazečů o demokratickou nominaci přesunula z Arizony do Washingtonu a odehrála se bez diváků. Zúčastnili se jí poprvé po dobu klání již pouze dva kandidáti, kromě Bidena i jeho stranický rival Bernie Sanders.

Válka s koronavirem 

Oba kandidáti si před zahájením debaty podali ruku pouze loktem, čímž reagovali na hygienická opatření proti šíření epidemie. Biden podle agentury DPA uvedl, že Spojené státy se nacházejí ve válce proti koronaviru. „Je to jako válka. Je to jako bychom byli napadeni zvenčí,“ řekl s tím, že lidé od vlády očekávají rychlé vyřešení krize.

Na tom, že epidemie představuje ohrožení Spojených států, se s Bidenem shodl i Sanders. „Jedná se jednoznačně o národní stav nouze,“ řekl vermontský senátor s tím, že dosavadní opatření administrativy prezidenta Donalda Trumpa ukazují na „neuvěřitelné slabiny a nefunkčnost“ amerického systému zdravotnictví. „Zcela jasně nejsme připraveni,“ prohlásil Sanders.

Sanders prosazuje zásadní reformu zdravotnického systému, zatímco Biden by provedl pouze jeho dílčí úpravy.

V USA bylo v neděli 2816 nakažených a 58 obětí koronaviru. Od soboty platí zákaz příletů z 26 evropských zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků