Hlavní obsah
Washingtonský Kapitol Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Američtí senátoři schválili nové sankce proti Rusku, prezident je bude moci snáze zrušit

Američtí senátoři dospěli v pondělí k dohodě o zákonu, který zavede nové sankce proti Rusku. Napsala to agentura Reuters. Součástí zákona bude ustanovení, které zabrání Bílému domu zmírnit, odložit nebo zrušit sankce bez souhlasu Kongresu, ale procedura má být zjednodušena.

Washingtonský Kapitol Foto: Bohuslav Borovička, Právo
Američtí senátoři schválili nové sankce proti Rusku, prezident je bude moci snáze zrušit

Zákon má potrestat Moskvu za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb USA, za násilný zábor Krymu a za podporu syrské vládě. Hlasovat se o něm má už tento týden, protiruské sankce mají být schváleny jako dodatek zákona o sankcích proti Íránu.

Zákon legislativně potvrdí sankce proti Moskvě, které byly v minulosti vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta. Zavede ale i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy.

Návrh podporují demokraté i republikáni a o jeho schválení není pochyb, uvádí Reuters. Musí ho ještě potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump. Kdyby to neudělal, poslanci předpokládají kongresovou podporu dostatečnou k tomu, aby veto přehlasovali.

Zákon o sankcích rovněž zmocňuje úřady k „robustní pomoci” při upevňování demokratických institucí a v boji proti šíření dezinformací v evropských zemích, které mohou být terčem „ruské agrese”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků