Hlavní obsah
Gary Hart (vlevo) a Chuck Hagel při jednání v Moskvě Foto: Alexander Natruskin , Reuters

Američtí exdiplomaté: radar vybudujte jen se souhlasem Moskvy

Bývalí američtí diplomaté z Republikánské i Demokratické strany v pondělí zveřejnili zprávu, v níž doporučují užší spolupráci Ruskem. Navrhují v ní i opětovné vyhodnocení záměru vybudovat prvky protiraketové obrany v ČR a Polsku. Podle nich by se mělo Rusko do projektu přímo zapojit, nebo by se měl uskutečnit pouze s jeho souhlasem, uvádí agentura AP. Komise jednala i s nejvyššími ruskými představiteli.

Gary Hart (vlevo) a Chuck Hagel při jednání v Moskvě Foto: Alexander Natruskin , Reuters
Američtí exdiplomaté: radar vybudujte jen se souhlasem Moskvy

Komise, kterou vedli dva bývalí senátoři republikán Chuck Hagel a demokrat Gary Hart, vyzvala Obamavu vládu aby se „nově podívala“ na plán na výstavbu protiraketového štítu v Evropě. Zdůrazňují, že přes ujištění Bushovy vlády, že není namířen proti Rusku, Moskva to  vnímá jinak. Podle zprávy vyvolává znepokojení propast v současných rusko-amerických vztazích.

„Vybudování společného systému, který může zahrnovat ruská zařízení a je nejvhodnější," uvádí se ve zprávě.

 

Ta zdůrazňuje, že Rusko není nepřátelské a bylo by dobré s ním spolupracovat s Moskvou na odvrácení hrozby z Íránu. Spolupráce by Teheránu „dala jasný signál“.

Kvůli zlepšení vztahů by se také nemělo NATO nyní rozšiřovat o Ukrajinu a Gruzii, i když doporučuje, aby aliance měl s těmito zeměmi „zvláštní vztahy“

Zpráva má jen doporučující charakter, americká média jí však věnují velký prostor, protože se na ní podíleli nejen vládnoucí demokraté, ale také opoziční republikáni. Hagel i Hart se setkali 10. března v Moskvě s ruským prezidentem Dimitrijem Medveděvem a ministrem zahraničím Sergejem Lavrovem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků