Hlavní obsah
Americký velvyslanec Norman Eisen s Krtečkem Foto: Jan Handrejch, Právo

Americký velvyslanec Eisen v Praze zůstane

Velvyslanec Spojených států Norman Eisen zůstane v Praze. Americký Senát jej v noci na úterý potvrdil ve funkci. Odvrátil tak nedobrovolný návrat velvyslance do vlasti, který mu na přelomu roku bez souhlasu amerických zákonodárců hrozil.

Americký velvyslanec Norman Eisen s Krtečkem Foto: Jan Handrejch, Právo
Americký velvyslanec Eisen v Praze zůstane

Proti Eisenovu potvrzení se v Senátu dlouhodobě stavěl republikán Charles Grassley, jenž nynějšímu velvyslanci a bývalému poradci prezidenta Baracka Obamy pro etiku vytýkal pochybení z minulosti. Šéf Bílého domu nakonec loni v závěru roku svého spolupracovníka poslal do Prahy bez souhlasu Senátu. Takové jmenování by ale vypršelo se závěrem nynější schůze amerických senátorů na konci roku.

Eisen proto ve Spojených státech intenzivně vyjednával a snažil se přesvědčit Grassleyho, že je vhodným kandidátem na velvyslance v Praze. Senátorovi vadilo, že podezření, že Eisen se v minulosti nezachoval příliš eticky při odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval prezidentovy spolupracovníky. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina, kterého Obama odvolal v červnu 2009.

Bývalý Obamův poradce mimo jiné podle Grassleyho při vyšetřování záležitosti v Kongresu nemluvil pravdu. Eisen nakonec Grassleymu napsal osobní dopis, v němž se mu omluvil, a senátor svou námitku stáhl. Nakonec to ale nebylo potřeba. Demokraté v Senátu iniciovali hlasování o ukončení rozpravy o nominaci, kterým by senátorovu námitku tak jako tak zvrátili. Hlasování bylo úspěšné, hned po něm pak senátoři většinou 70 hlasů ze 100 potvrdili Eisena ve funkci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků