Podle obhájce Jaye Granta, na něhož se odvolává Česká televize, trest smrti Novotnému nehrozí, protože o něj nepožádal žalobce. Grant uvádí, že bez žádosti prokurátora nemůže porota vynést nejvyšší trest. V Coloradu není absolutní trest obvyklý, za posledních 30 let skončil na popravišti jen jeden odsouzený a dva čekají na vykonání rozsudku v cele smrti.

Jak informoval český konzul v Los Angeles Tomáš Kadlec, přelíčení by mělo skončit kolem 12:00 místního času (20:00 SELČ). Poté by měla zasednout porota. Bude především rozhodovat, zda šlo o plánovanou vraždu, či o zločin spáchaný v afektu. O trestu v dalších dnech rozhodne soudce. Pachatel je známý. Novotný se hned policii přiznal, že svou bývalou přítelkyni zabil. [celá zpráva] Ve středu Novotný uvedl, že si na brutální vraždu nevzpomíná. Má prý výpadek. Vybavuje si až cestu autem z místa činu, kde Toledová žila a starala se jako au pair o dvě děti.

Zopakoval, že Toledovou zabil, protože se s ním chtěla rozejít. Dodal, že ho rozběsnilo, když mu sdělila, že má dalšího přítele a poslední měsíc se scházela s oběma muži.

"To mne strašně rozčililo. Popadl jsem ji za ruku a řekl jsem jí, že to snad nemyslí vážně, že to nemůže být konec," vypověděl podle listu Denver Post Novotný, kterého přiznání bývalé přítelkyně vyprovokovalo k tomu, aby jí dal pohlavek. Ona mu jej vrátila a podle obžalovaného se oba začali rvát. Tahali se za vlasy a škrábali. Pak už si Novotný nic nepamatuje.

Několik hodin poté se přihlásil na policii a řekl, že zabil svou přítelkyni.

Novotný a Toledová spolu chodili asi 14 měsíců. Toledová s ním otěhotněla, po vzájemné dohodě se rozhodla pro potrat. [celá zpráva]