„Po 52 letech je načase, aby Spojené státy plně uznaly izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami, které mají pro stát Izrael a stabilitu regionu zásadní strategický a bezpečnostní význam!,“ napsal Trump na Twitter.

Izrael požádal Spojené státy, aby uznaly část Golanských výšin jako izraelské území už vloni na jaře. Případné uznání svrchovanosti Izraele nad tímto územím by tak mohlo být vnímáno jako další kontroverzní rozhodnutí Washingtonu na Blízkém východě, které povede k eskalaci napětí.

Podle dohody z roku 1974 izraelské jednotky část území vyklidily a od hory Hermon na severu k jordánským hranicím na jihu vzniklo nárazníkové pásmo o šířce dvou až šesti kilometrů. V něm působí Pozorovatelské síly OSN pro odpoutání (UNDOF).

 

FOTO: David Ryneš, Novinky

Židovský stát okupuje asi 1200 kilometrů čtverečních tohoto pásma, pod syrskou kontrolou je 520 kilometrů čtverečních.

Izrael před časem uvažoval o navrácení okupovaných Golanských výšin Sýrii. Nyní tvrdí, že by území mělo ze strategických důvodů zůstat pod kontrolou Izraele, a to zejména kvůli přítomnosti íránských milic, na syrské straně území. Teherán v syrské válce podporuje syrského prezidenta Bašára Asada.