Nevyzbrojená raketa byla podle mluvčího amerického letectva odpálena ve středu před polednem z Vandenbergovy letecké základny. Ta se nachází v Kalifornii, asi 200 kilometrů severozápadně od Los Angeles.

Raketa Minuteman III

Raketa Minuteman III

FOTO: Profimedia.cz

Základna podle serveru NBC News uvedla, že test balistické střely nesouvisí se současným napětím mezi Spojenými státySeverní Koreou. Účelem bylo demonstrovat, že je americký jaderný program „bezpečný, efektivní a schopný odradit, odhalit a bránit před útoky na Spojené státy a jejich spojence“.

Dopad na Marshallových ostrovech 

Odpálená balistická střela byla vybavena prázdným nosičem atomové bomby, který podle plánu dopadl na místo určení –  simulovaný cíl na 6760 kilometrů vzdáleném atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech.

„Takové zkušební odpaly vyžadují nejvyšší technickou úroveň a um, a to ve všech směrech,“ cituje NBC News Michaela Hougha, velitele 30. vesmírného křídla amerického letectva, který měl test na starosti.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ve středu v souvislosti se severokorejským jaderným programem prohlásil, že Američané nepovažují Severní Koreu za nepřítele, ale za nepřijatelné ohrožení. „Nejsme vašimi nepřáteli, nejsme pro vás hrozbou. Vy ale představujete nepřijatelnou hrozbu pro nás a my na ni musíme reagovat,“ varoval. [celá zpráva]