Obama vysvětloval, proč snížil trest Chelsea Manningové, která ještě jako Bradley Manning stála za největším únikem tajných zpráv, zejména diplomatických depeší. „Trest nebyl proporcionální k těm, co dostali jiní lidé, kteří stáli za úniky (tajných informací),“ řekl končící prezident.

Zdůraznil, že jí trest neodpustil, ale snížil: „Jsem rád, že spravedlnost fungovala.“ To podle něj vyslalo vzkaz dalším lidem, kteří by chtěli opakovat vynášení tajných informací. Také ocenil přístup Manningové. „Šla k soudu, ten proběhl, a přijala odpovědnost za svůj zločin.“

I když to podle mnohých posílilo server Wikileaks, který tajné zprávy publikoval, Obama to tak nevidí.

Zpochybnil také to, jak velkou roli hrál server Wikileaks ve skandálu s napadením počítačů demokratů ruskými hackery, když zveřejnil jimi získaná data.

Naznačil ale, že takovéto weby by měly být zodpovědnější: „Když se bavíme o národní bezpečnosti, přicházíme do styku s lidmi, kteří riskují život.“

V zájmu našem i světa jsou lepší vztahy s Ruskem   

V otázce přístupu k Rusku, s nímž chce mít Donald Trump lepší vztahy, řekl: „V našem zájmu a v zájmu světa jsou dobré vztahy s Ruskem, aby spolupracovalo s mezinárodním společenstvím.“

Podle něj je potřeba, aby Rusko zlepšilo svou ekonomiku a „využilo neuvěřitelný potenciál svých lidí“.

Odmítl ale zrušení sankcí spojovat s pokračováním ve snižování množství jaderných zbraní. Zdůraznil, že sankce byly na Moskvu uvaleny, protože Rusko porušilo ukrajinskou suverenitu a dál podporuje separatisty na východě Ukrajiny: „Jakmile to Rusové přestanou dělat, sankce budou zrušeny.“

Podle něj by se nemělo skrývat, proč byly sankce uvaleny, a nemělo by se to míchat s jinými tématy.

Uvedl také, že je důležité, aby nemohli „silnější šikanovat slabší“. Bránit tomu by mělo být jedním z úkolů USA, které by měly také chránit lidská práva, ženská práva či svobodu tisku.

„USA v tom nebyly vždy nejlepší, ale musíme v tom pokračovat, abychom zůstali na správné straně,“ řekl a zmínil i země, které to podle něj nedělají – Rusko a Čínu.

Otřel se také o ruského prezidenta Vladimira Putina: „Vrátil se do funkce s ideou, že cokoli dělá Amerika, musí být proti Rusku. S tímto návratem ducha studené války byly vztahy těžší.“

Podle Obamy by bylo dobré, kdyby se jeho nástupci Donaldu Trumpovi podařilo dosáhnout dalšího snížení jaderných arzenálů a rozšířila se smlouva o nešíření jaderných zbraní.

„Pokud Trump bude schopen obnovit tyto procesy, je tu velký prostor, kam se dá postoupit ve snižování zásob jaderných zbraní,“ řekl a zdůraznil, že jemu šlo vždy o snížení stavu jaderných zbraní, ale proces se zadrhl.

Ocenění Trumpa

Na Trumpa neútočil a řekl, že v lecčem se mu jeho program i líbí. Zdravotní péče pro všechny, vytváření pracovních míst, růst ekonomiky, v tom prý zastává stejné názory. Bude-li tomu tak doopravdy, nebude jasné, dokud se Trump neujme úřadu.

Podle Obamových slov budou postoje budoucího prezidenta formovat jeho poradci, a proto jsou důležitá nynější slyšení navržených členů nové americké administrativy v Senátu amerického Kongresu.

Osobně řekl, že změny v politickém přístupu jsou běžné, ať už je to otázka vyšších a nižších daní, nebo pohled na znečištění ovzduší a klimatické změny. „V demokracii se vyhrává a prohrává,“ poznamenal.

Varoval ale před extrémy a postavil se proti systematické diskriminaci některých skupin. Rasová otázka podle něj už sice nehraje dnes takovou roli, ale je pořád živá – jen už není černobílá, protože tu jsou Hispánci a Asijci.

Na otázku, zda ještě někdy bude černý americký prezident, odpověděl: „Můžeme mít hispánského prezidenta, židovského prezidenta, hinduistického prezidenta i smíšeného ze všech.“

Osobně ale varoval: „Obávám se o kvality. Když se nebudeme starat o to, aby všichni hráli roli v naší ekonomice, potom tak rychle neporoste.“

Zmínil i zdraví Bushe seniora

Na úvod Obama mluvil i o tom, že je ve styku s rodinou George Bushe staršího – exprezident i jeho žena Barbara byli přijati ráno do nemocnice.

Zmínil také, že letos míní trávit čas s dcerami, protože se učily nejen ony od něj, ale i on od nich. Letos se míní odmlčet, ozval by se v případě ohrožení demokratických hodnot, například pokud děti vyrůstající v USA budou posílány pryč.

Neodpustil si také pár vtípků na adresu novinářů. „Když jste si stěžovali na dlouhé odpovědi, tak to bylo jen proto, že jste se v otázce ptali na šest věcí,“ řekl třeba.