Podrobnosti Trump podle agentury Reuters neupřesnil. Plán je podle něj nicméně téměř hotový a Trump je připraven ho zveřejnit společně s vůdci republikánské většiny v Kongresu.

Pro Trumpa i pro republikánskou většinu v Kongresu je zrušení programu, známého jako Obamacare, prioritou. Už minulý pátek následovala Sněmovna reprezentantů čtvrteční rozhodnutí Senátu a dala pokyn výborům Kongresu, aby připravily návrh právní úpravy zrušení Obamacare.

O Obamově reformě se v USA už několik let vášnivě diskutuje. Nelíbí se zdravotním pojišťovnám, protože snižuje jejich příjmy, neboť se pojistilo hodně straších nebo nemocných lidí.

Demokratičtí zastánci státního pojistného plánu ho hájí, že díky němu získalo nově zdravotnímu pojištění na 20 miliónů Američanů. Podle republikánských kritiků je reforma nákladná a stát podle nich nemá právo na podobná opatření, která škodí volnému trhu a poškozují konkurenční prostředí zdravotních pojišťoven.

Trumpova představa pojištění pro všechny ale jde proti názoru mnoha republikánů, že pojištění má být dobrovolné a nikdo do něj nemá lidi nutit.