„Distancuji se od nich a odsuzuji je,“ řekl v rozhovoru budoucí americký prezident. Dodal, že nechtěl povzbudit alternativní pravici, k níž patří i neonacisté, antisemité a rasisté, kteří považují bílou rasu za nadřazenou.

V sobotu byli příznivci alternativní pravice natočeni ve Washingtonu, když jejich vůdce Richard Spencer křičel „Heil Trump“.

Video zveřejněné na Twitteru.

Na setkání Spencer také řekl, že Amerika patří bílým, které popsal jako „děti slunce“. Kritiky alternativní pravice pak odsoudil jako „nejodpornější stvoření, která kdy kráčela po této planetě“.

Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli tomu v úterý řekla, že by zvolení Trumpa mohlo podpořit bílé rasisty.

Obhajoba Bannona

Pro Trumpa je to ožehavé téma, protože si jako svého strategického poradce vybral Steve Bannona, který mu také vedl kampaň. Bannon byl v minulosti šéfredaktorem webu Breitbart, v němž se objevovaly rasistické a antisemitské názory. [celá zpráva]

„ Breitbart je jen médium. Pokrývají dění, jako je pokrýváte vy,“ hájil Trump Bannona v deníku The New York Times.

„Kdybych si myslel, že byl (Bannon) rasista, představitel alternativní pravice nebo něco takového, nepřemýšlel bych o tom, že bych si ho najal,“ dodal.

Trump se v rozhovoru vyjádřil i k tvrdému předvolebnímu boji v USA a ke slovům své mluvčí, že příští prezident nebude tlačit na vyšetřování protikandidátky Hillary Clintonové kvůli použití soukromého e-mailového účtu v době, kdy byla ministryní zahraničí. [celá zpráva]

„Nechci ublížit Clintonovým, to skutečně ne. Ona si prošla mnohým a hodně trpěla,” řekl.