Na Haiti musejí kvůli vysokému počtu obětí mrtvé pohřbívat do hromadných hrobů. V nouzových táborech zůstává 60 000 lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. Mnozí další trpí nouzí a nedostatkem, protože jsou zničeny infrastruktura i úroda.

„Nejsme daleko od toho, abychom měli milión lidí, kteří urgentně potřebují humanitární pomoc,“ řekl koordinátor pomoci OSN na ostrově Mourad Wahba.

Letecký snímek poničených budov haitském městě Jeremie

Letecký snímek poničených budov v haitském městě Jeremie

FOTO: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Situaci komplikuje cholera, které podlehlo už 13 lidí a desítky dalších jsou jí nakaženy. Nemoc se šíří kvůli nedostatku pitné vody a sanitace. Cholera se šíří hlavně v nejvíce zničeném městě Jeremie na jihu ostrova, které je zdevastováno z 80 procent. Ve městě Port-a-Pimet dopravili do nemocnice několik lidí s cholerou během pouhé hodiny. Panují obavy, aby se nezopakovala situace z roku 2010, kdy si nemoc vyžádala deset tisíc obětí.

Haiťan u základů domu zničeného hurikánem a Blackwell)

Haiťan u základů domu zničeného hurikánem

FOTO: Rebecca Blackwell, ČTK/AP

Hurikán Matthew udeřil na Haiti v úterý. Vichr, který ho provázel, místy dosahoval rychlosti až 230 kilometrů v hodině. Stovky lidí přišly o život poté, co na ně spadly stromy či zřícené domy nebo se utopili v rozvodněných řekách.

Američtí vojáci vykládají na Haiti pomoc v vrtulníku

Američtí vojáci vykládají na Haiti pomoc z vrtulníku

FOTO: Dieu Nalio Chery, ČTK/AP

Hurikán řádil i v USA

V USA o víkendu hurikán zabil nejméně 19 lidí a způsobil rozsáhlé záplavy pobřežních oblastí. Nejvíce obětí registruje Severní Karolína, kde zemřelo osm lidí, pět osob zahynulo na Floridě a po třech v Georgii a Jižní Karolíně. Několik lidí našlo smrt v zaplavených autech, dalším se staly osudnými pády stromů. Dosud poslední registrovanou obětí je šestašedesátiletý muž v Jižní Karolíně, který zemřel v areálu pečovatelského centra poté, co se s ním převrátilo jeho kolečkové křeslo do vody po přívalovém dešti.

Poničené haitské pobřeží

Poničené haitské pobřeží

FOTO: Rebecca Blackwell, ČTK/AP

V Severní Karolíně, kde pokračuje pátrání po nezvěstných, zhoršují situaci záplavy, hladiny řek teprve kulminují. Podle Národní meteorologické služby (NWS) se dají i v pondělí čekat na východě státu „záplavy ohrožující lidské životy“.

Navzdory tomu, že se podařilo obnovit dodávku proudu části z více než 2,2 miliónu obyvatel jihovýchodní části USA, nedokázaly úřady zajistit plnou funkčnost rozvodné sítě do nedělního večera, jak bylo jejich cílem. Bez elektřiny bylo v pondělí nad ránem na 1,5 miliónu lidí.