Majitel baru v Lindenu Harry Bains spatřil spícího muže před svým podnikem v pondělí dopoledne místního času. Televizi ABC řekl, že instinktivně zavolal policii. Podle starosty města Dereka Armsteada pak na místo jeden policista přijel.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

„Chtěl ho vzbudit a uvědomil si, že je to podezřelý, po němž se pátrá kvůli bombám,“ vylíčil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní robot zajišťuje nevybuchlou bombu v tlakovém hrnci v New Yorku. Zdroj: Reuters

Následoval policejní zásah a přestřelka. Rahami se pokusil o útěk a postřelil jednoho policistu. Další měl štěstí, protože kulku zastavila neprůstřelná vesta. [celá zpráva]

Zraněný Ahmad Khan Rahami při zatýkání ve městě Linden ve státě New Jersey

Zraněný Ahmad Khan Rahami při zatýkání ve městě Linden ve státě New Jersey

FOTO: Moshe Weiss, ČTK/AP

Po zadržení Ahmada Khana Rahamiho zdravotníci odvezli na operaci do nemocnice.

Po zadržení Ahmada Khana Rahamiho zdravotníci odvezli na operaci do nemocnice.

FOTO: Ed Murray, ČTK/AP

Utéct se mu ale nepodařilo, policisté Rahamiho zasáhli do nohy. Pak ho převezli do nemocnice, kde byl operován.

Byla na něj uvalena vazba. Soud stanovil vysokou kauci 5,2 miliónu dolarů (125,7 miliónu Kč).

Video

Expirované video

Svědek natočil zvuky přestřelky v New Jersey. Zdroj: Reuters

Opakovaně v Afghánistánu i Pákistánu 

Úřady uvedly, že naturalizovaného Američana afghánského původu „přímo spojují“ s několika bombami nalezenými v New Yorku a New Jersey, z nichž dvě explodovaly.

Agentura AP napsala, že policii na stopu Rahamiho přivedly otisky prstů na jednom z nevybuchlých tlakových hrnců nalezených na Manhattanu, záznamy z pouličních kamer i elektronické záznamy o víkendových přejezdech jeho auta z New Jersey do New Yorku.

Ahmad Khan Rahami na záběru jedné z bezpečnostních kamer, která ho zachytila poblíž místa, kde byla nastražená nálož.

Ahmad Khan Rahami na záběru jedné z bezpečnostních kamer, která ho zachytila poblíž místa, kde byla nastražena nálož.

FOTO: New Jersey State Police, Reuters

Stanice CNN uvedla, že Rahami bezprostředně po přestřelce a zadržení s vyšetřovateli nespolupracoval.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Exploze v New Yorku (video je bez zvuku)

Rahami má ženu a dítě. Svědci vypověděli, že se ještě před pár lety oblékali podle západní módy, ale pak začali nosit jen tradiční muslimské oděvy.

Dlouholetý kamarád zadrženého Flee Jones řekl novinářům, že Rahamiho změnila cesta do rodného Afghánistánu v roce 2014. Stal se po ní zbožnějším a choval se dospěleji a klidněji. Rahami mu ale nechtěl říct, kde pobýval. „Říkal jsem: Kde jsi byl? A on řekl: Na dovolené. Ale já jsem věděl, že jel do Afghánistánu, protože mi to řekl jeho mladší bratr.“

Podle amerických médií se Rahami vracel do Afghánistánu častěji. Poprvé tam vyrazil v lednu 1995, tedy jen pár let poté, co jeho rodiče požádali v USA o azyl.

Krátce poté, co získal americké občanství, vyrazil v červenci 2011 do Pákistánu. Pobýval ve městě Kvéta. Podle CNN se také oženil s Pákistánkou a zajel si i do Afghánistánu, konkrétně do neklidného Kandaháru na jihu země.

Policisté Ahmada Khana Rahamiho při přestřelce zranili.

Policisté Ahmada Khana Rahamiho při přestřelce zranili.

FOTO: WABC-TV, Reuters

Američané ho po návratu z Pákistánu vyslýchali, protože jak v Kvétě, tak v Kandaháru jsou velmi aktivní radikálové z Tálibánu. Rahami tehdy imigračním úředníkům řekl, že byl na rodinné návštěvě, zúčastnil se svatby svého strýce a také si obnovoval své pákistánské vízum.

O dva roky později, v dubnu 2013, letěl do Pákistánu znovu, a tentokrát zůstal až do března následujícího roku. Během tohoto pobytu se měl také autem vypravit přes hranici do Afghánistánu. Po návratu do Spojených států opět vysvětloval imigračním úřadům, že pobýval u rodiny a zařizoval přesun své ženy do USA.

Rodina žalovala policii

V posledních letech žil ve městě Elizabeth, které sousedí s New Yorkem a New Jersey. Tam také žije jeho rodina. Podle starosty Chrise Bollwaga provozuje otec Rahamiho ve městě od roku 2002 fastfoodovou restauraci First American Fried Chicken a Ahmad v ní pracoval. Právě na zdejším nádraží došlo v neděli k nálezu dalších nevybuchlých bomb v batohu.