Nárůst souvisí se syrskou krizí a konflikty v IrákuAfghánistánu, v případě volebního vítězství Donalda Trumpa se však může trend výrazně obrátit.

Během 12 měsíců do letošního 30. září měl Washington v plánu přijmout na americkém území 85 000 uprchlíků, mezi nimiž bylo i 10 000 Syřanů. Příští fiskální rok tedy vzroste celkový počet o 25 000.

Právě Obamova snaha o zvýšení počtu běženců přicházejících do USA ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí narazila na odpor republikánů v čele s jejich prezidentským kandidátem Trumpem. Republikánští zákonodárci dokonce ve Sněmovně reprezentantů už loni prosadili návrh normy pozastavující přijímání imigrantů kvůli obavám z možných teroristických útoků, Senátem však tento návrh neprošel. Trump slíbil, že v případě jeho vítězství přestane Washington uprchlíky z muslimských zemí přijímat.

Obama opakovaně prohlásil, že běženci jsou důkladně bezpečnostně prověřeni a jejich přijímání nepředstavuje žádné riziko.

Americký ministr zahraničí John Kerry již dříve uvedl, že v příštím fiskálním roce by v USA mohlo nalézt útočiště na 100 000 běženců, toto číslo by se ale podle něho mohlo změnit směrem vzhůru.