„Hillary Clintonová chce opustit, zcela zrušit druhý dodatek (ústavy),“ řekl Trump v noci na středu ve Wilmingtonu v Severní Karolíně. Právě druhý dodatek ústavy zajišťuje lidem právo nosit zbraně.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

Trump upozornil na to, že by to Clintonová mohla prosadit vzhledem k tomu, že po skončení mandátu Baracka Obamy se vymění velké množství ústavních soudců.

„A jestli si vybere své soudce, tak s tím, lidičky, nic nezmůžete,“ varoval. „Ačkoli ten druhý dodatek... možná že zmůžete, nevím,” dodal ve své typické nedokončené narážce, že právo nosit zbraň by mohlo jisté řešení přinést.

„Prostě naznačil, že ji někdo zastřelí“

Demokraté to okamžitě odsoudili jako výzvu k násilí na prezidentském kandidátovi. „Donald Trump prostě naznačil, že někdo zastřelí Hillary Clintonovou,“ řekl mluvčí skupiny Priorities USA Justin Barasky, která Clintonovou podporuje.

Robby Mook, který vede její kampaň, hned varoval, aby lidé nevolili Trumpa. „To co Trump říká, je nebezpečné. Osoba usilující o to, stát se prezidentem Spojených států by rozhodně neměla jakkoli nabádat k násilí.“

Trumpův volební tým ale ujistil, že kandidát jen vybízel k nevolení Clintonové, která chce zrušit ústavní právo Američanů mít zbraň na svou obranu. Trumpův mediální poradce Jason Miller upřesnil, že Trump mluvil jen o možné politické akci lidí podporujících právo nosit zbraň.

Trumpa vzápětí podpořila mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která vyzvala k podpoře příslušného dodatku ústavy, a tedy k hlasování pro republikánského kandidáta. Trump se snaží svou kampaň postavit i na zachování práva nosit zbraň, proti čemuž je Clintonová kvůli řadě vražedných útoků.

Podle statistiky za rok 2015 bylo v USA zastřeleno přes 13 tisíc lidí a téměř 27 tisíc lidí bylo zraněno, uvedla BBC. V roce 2012 statistikové porovnali údaje z USA a z Velké Británie a zjistili, že vražd spáchaných střelnou zbraní v přepočtu na počet obyvatel je ve Spojených státech téměř třicetkrát víc.