Israel byl podle televize CNN na počátku dubna hospitalizován kvůli astmatickému záchvatu. Na jednotce intenzivní péče se mu zastavilo srdce a lékaři prohlásili, že nastala mozková smrt. Tento závěr potvrdila i další zpráva poté, co rodiče nechali hocha převézt do nemocnice Kaiser Permanente Medical Center v Rosevillu.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Lékaři chtějí malého pacienta odpojit od přístrojů, rodiče to ale odmítají. Věří, že Israel není mrtvý. Matka Jonee Fonsecová nedávno na internetu zveřejnila video, které ukazuje, jak chlapce ležícího na nemocničním lůžku lechtá v podpaží, načež Israel trochu pohne hlavou.

Podle ošetřujícího lékaře Michaela Myetteho jde ale jen o míšní reflex. „Israelova matka, rodina a právní zástupci... si to bohužel vykládají jako příznak toho, že mozek může fungovat, nebo že se dokonce zotavuje. Mýlí se,“ uvedl v prohlášení pro soud.

Právníci rodiny kromě jiného poukazují, že odmítnutím lékařské péče jsou porušována chlapcova práva. Rodiče navíc uvádějí, že záměr odpojit syna od přístrojů je v rozporu s jejich křesťanskou vírou. Israela chtějí přemístit do zařízení s péčí o dlouhodobě nemocné.

Soud má rozhodnout ještě tento týden.