Cruz s touto taktikou přišel už dříve, protože nemá šanci si v primárkách zajistit dost hlasů, i když doufal v úspěch v Indianě. Podle průzkumů tam ale 49 procent republikánů preferuje Trumpa a Cruze jen 34 procent.

Třináct procent tam zřejmě získá třetí z republikánů John Kasich, s nímž sice napřed Cruz uzavřel dohodu, že si zbylé státy rozdělí tak, aby Trumpa zastavili. Nakonec tuto dohodu Cruz zrušil, když se Kasich z Indiany nestáhl. Trump získal už 1002 hlasů volitelů z potřebných 1237. Cruz jich má jen 572 a Kasich 157.

Počty dosud získaných delegátů u republikánů
Donald Trump1002
Ted Cruz 572
John Kasich
157

Trump na mítinku ve Fort Wayne napadl Cruze, že už nemá šanci vyhrát a že je „prvním člověkem v historii Spojených států, který si vybral viceprezidenta, i když nemá šanci vyhrát“. Reagoval na Cruzovo vyhlášení, že jeho viceprezidentkou by byla soupeřka z primárek Carla Fiorinová.

Sanders sází na sjezd

I demokrat Bernie Sanders míní bojovat do posledního dechu, i když Clintonová už získala 2176 delegátů, zatímco on jen 1357. Clintonové chybí jen 198 hlasů delegátů.

„Naším záměrem je bojovat o každý hlas a každého zbývajícího delegáta,“ řekl Sanders na tiskové konferenci ve Washingtonu, i když minulý týden už zredukoval svůj tým na něco přes tři sta lidí z původní tisícovky.

Počty dosud získaných delegátů u demokratů
jménocelkový počet
delegáti z hlasování
Hillary Clintonová 21761666
Bernie Sanders
14001359

Sanders si situaci uvědomuje, jenomže velký náskok Clintonové má díky tzv. superdelegátům, kteří nejsou vázání výsledky primárek. Podle Sanderse má Clintonová jen teoretickou šanci získat dost hlasů vázaných delegátů do nominačního stranického sjezdu. Plánuje proto přesvědčit superdelegáty, aby změnili své rozhodnutí a podpořili jeho.

Podle Sanderse tak bude sjezd otevřenou soutěží.