Plavba výletní lodě, která se po kubánských přístavech bude pohybovat týden, je dalším důkazem oteplování vzájemných vztahů mezi Washingtonem a Havanou.

Diplomatické vztahy obnovily obě země loni v červenci po více než padesáti letech. Spojené státy od té doby uvolňují některá omezení vůči ostrovnímu státu, který nedávno navštívil americký prezident Barack Obama.

Na palubě Adonie jsou také američtí Kubánci, kteří ještě donedávna nemohli na Kubu cestovat po moři. Opatření, které platilo od dob studené války a které zakazovalo Kubáncům cesty přes moře do USA či z USA na karibský ostrov, zrušila Havana teprve koncem dubna. Letecky mohli američtí Kubánci stejnou cestu učinit již dříve.

Jedním z cestujících na lodi je i třiasedmdesátiletý Rick Schneider, který na takovou příležitost čekal desítky let. Na podobnou plavbu podle svých slov mohl vyrazit už v roce 1957, ale nakonec se na ni nevydal, aniž by tušil, že další možnost bude mít až nyní.

Společnost Carnival nabízí lístky na týdenní cestu kolem Kuby, při níž cestující zavítají také do měst Cienfuegos nebo Santiago de Cuba, za cenu od 1800 dolarů za osobu (asi 42 500 korun).