Na republikánském volebním shromáždění v hlavním městě Washingtonu zvítězil floridský senátor Marco Rubio. V americké metropoli dostal podle odhadů CNN a NBC senátor Rubio 37 procent hlasů a získal tak 10 delegátů. Jen o procento méně a devět delegátů ve Washingtonu vybojoval guvernér Kasich. Trump skončil na třetím místě se 14 % a Cruz na čtvrtém s 12 % hlasů, což na zisk delegátů nestačilo.

Floridský senátor Marco Rubio

Floridský senátor Marco Rubio

FOTO: ČTK/AP

Zájem byl mimořádný, lidé museli čekat před hotelem, kde se shromáždění konalo, ve frontě až tři hodiny. „Je vzrušující vidět tolik republikánů v hlavním městě,” řekla jedna z hlasujících Erika Walterová. Ve frontě podél tří čtvrtin bloku čekalo několik set lidí. Hlasy ve Washingtonu odevzdalo 2839 republikánů.

Ted Cruz

Ted Cruz

FOTO: Chris Keane, Reuters

Ve státě Wyomingu vyhrál s jasným náskokem texaský senátor Ted Cruz, který dostal 66 procent hlasů a získal devět delegátů z dvanácti. Na druhém místě se se ziskem 20 procent hlasů umístil Rubio a teprve na třetím se sedmi procenty dosavadní favorit republikánského klání Trump. Oba získali po jednom delegátovi. O podpoře jednoho z delegátů se rozhodne později.

Republikánský kandidát na prezidenta USA s českými kořeny John Kasich

Republikánský kandidát na prezidenta USA John Kasich

FOTO: Aaron P. Bernstein, Reuters

V sobotu se rozhodovalo na okresním shromáždění pouze o 12 delegátech, dalších 14 zvolí sjezd strany 16. dubna. Zbývající tři delegátská místa jsou rezervována pro státní vedení strany.

V republikánském hlasování na americkém tichomořském území Guamu získal v sobotu jednoho delegáta Ted Cruz.

Republikáni – výsledky
procenta hlasů (počet dosud přidělených delegátů)
 TrumpCruzRubioKasich
Washington D. C.
13,8 (0)12,4 (0)
37,3 (10)
 35,5 (9)
Wyoming
7,2 (1)
66,3 (12)
19,5 (1)
 0 (0)
Guam
- (-)
- (1)
- (-)
- (-)

Na Guamu nemají primárky či volební shromáždění jako jinde. Delegáti jsou tu voleni přímo na stranickém shromáždění a mohou později podpořit kandidáta, kterého si sami vyberou.

Nejvíce delegátů mezi republikány získal zatím Donald Trump, podle CNN 462, následovaný Tedem Cruzem s 371. Marco Rubio má podporu 166 a John Kasich 63 delegátů. K získání republikánské nominace jich je zapotřebí 1237.

Počty dosud získaných delegátů
Donald Trump462
Ted Cruz 371
Marco Rubio165
 John Kasich
 63
 Odstoupivší 
 Ben Carson  8
 Jeb Bush
  4
 Carly Fiorinová   1
 Mick Huckabee
  1
 Rand Paul
  1 

Clintonová opět vyhrála

V demokratických primárkách na Severních Marianách zvítězila Hillary Clintonová, a připsala si tak na seznam čtyři nové delegáty. Její rival Bernie Sanders získal dva. Na stranu Clintonové se po primárkách navíc přiklonilo i všech pět místních takzvaných superdelegátů, tedy funkcionářů strany, kteří se nemusí řídit výsledkem hlasování.

Hillary Clintonová zůstává favoritkou u demokratů.

Hillary Clintonová

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

Clintonová je v demokratickém nominačním souboji favoritkou, dosud získala 776 delegátů, zatímco Sanders 551. Se započtením superdelegátů má bývalá první dáma a exministryně zahraničí už 1244 delegátů a její rival 576, uvedla CNN. K získání demokratické nominace jich je zapotřebí 2383.

V úterý se budou konat primárky a volební shromáždění demokratů a republikánů v Illinois a také v Ohiu, na Floridě, v Missouri a v Severní Karolíně. O republikánské nominaci se bude rozhodovat rovněž v primárkách na Severních Marianách.