Republikáni a demokraté budou mít stranické primárky v Alabamě, Arkansasu, Georgii, Massachusetts, Oklahomě, Tennessee, Texasu, Vermontu a Virginii. Společně se také konají stranická shromáždění v Coloradu a Minnesotě.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Republikáni navíc v úterý pořádají primárky na Aljašce a ve Wyomingu, zatímco demokraté sami pořádají stranické hlasování v Americké Samoi, která je nezačleněným územím Spojených států.

Ve 40 zemích světa navíc začnou demokratické primárky pro Američany pobývající v zahraničí, kteří budou moci hlasovat až do 8. března.

Donald Trump

Donald Trump

FOTO: Matt Rourke, ČTK/AP

Velkým favoritem republikánských primárek je Donald Trump, který má šanci vyhrát v deseti z jedenácti států, kde se konají, uvedl v úterý The Washington post.

Podle průzkumů neuspěje jen v Texasu, kde zřejmě vyhraje místní senátor Ted Cruz.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Agent tajné služby napadl na Trumpově mítinku fotografa amerického časopisu Time. Tajná služba se k incidentu nevyjádřila, představitelé Trumpovy kampaně uvedli, že důvody zásahu neznají.

Zdroj: Joe Perticone/Independent Journal Review/Reuters

Víkendové průzkumy CNN a ORC ještě uváděly, že Trump by nemusel úplně uspět v Arkansasu. Zřejmě také neuspěje na žádném z předvolebních shromáždění, kde se výsledky obtížně předpovídají. V Minnesotě by mohl zabodovat Marco Rubio.

V Coloradu je situace ještě nejasnější, ale ve všech třech naposledy zmíněných státech jsou rozdíly jen v řádech procentních bodů na hranici statistické chyby. V Coloradu a Wyomingu je ale volba několikastupňová a počty delegátů nebudou hned oznámeny.

V úterním hlasování se proporčně rozdělí 595 delegátů.

Odhad výsledků primárek republikánů (v procentech)
Stát / PolitikTrumpRubioCruzPoznámka
Alabama421916 Carson 11
Aljaška28 924 
Arkansas232327 
Georgia302323 
Massachusetts4220 9 Kasich 18
Minnesota182321 Carson 11
Oklahoma332422 
Tennessee361219 
Texas251636 
Vermont331511 Kasich 14
Virginie362116 
Zdroj: The Washington Post

Trump už získal do stranických voleb hlasy 82 delegátů, zatímco Cruz jen sedmnácti a Rubio šestnácti. Realitní magnát může svůj náskok upevnit také proto, že ve čtyřech státech může dostat všechny hlasy delegátů, jestliže žádný z jeho soupeřů nezíská alespoň dvacet procent hlasů.

Trump má značnou podporu voličů. Aktuální průzkum mu přiřkl hlasy 49 procent dotázaných republikánů – takovou podporu zbývající kandidáti nemají ani při spojení svých sil.

Marco Rubio v průzkumu získal 16 procent hlasů a na třetím místě skončil konzervativec Ted Cruz s 15 procenty. Čtvrtý je Ben Carson s deseti procenty a pátý John Kasich s šesti procenty.

Tažení proti Trumpovi

Cruz i Rubio se proto snažili ještě v pondělí přesvědčit voliče, aby dali hlas jim. Cruz apeloval na Texasany. Doufá, že by v tomto státě mohl vyhrát své první primárky. Podle průzkumu tam má náskok skoro deseti procentních bodů před Trumpem. Cruz ale zatím nedokázal sehnat podporu jediného vlivného senátora.

Ted Cruz

Ted Cruz

FOTO: Chris Keane, Reuters

Rubio sice má silnou podporu v Kongresu, podpořil ho v pondělí i významný senátor Lamar Alexander, ale mnozí další váhají. Rubio se tak snaží pod svou vlajkou spojit kohortu odpůrců Trumpa.

Jihokarolínská senátorka Nikky Haleyová, která ho podporuje, zmínila neúspěchy Trump Vodky a zejména hypoteční společnosti Trump Mortgage, která zkrachovala za hypoteční krize v roce 2008 pouhých 18 měsíců poté, co začala podnikat.

Vazby na KKK?

Realitní magnát ale hlavně čelí obvinění z vazeb na rasistický Ku-klux-klan, protože se dostatečně nedistancoval od nabídky podpory ze strany bývalého Velkého čaroděje klanu Donalda Duka.

Objevují se i zmínky o případu jeho otce, který byl zřejmě zadržen v roce 1927 v souvislosti s razií na členy KKK v New Yorku. Trump přitom v roce 2000 přestal podporovat marginální reformistickou stranu kvůli tomu, že do ní vstoupil Duke. V části amerických médií probíhá tažení proti Trumpovi.

Marco Rubio

Marco Rubio

FOTO: Jim Young, Reuters

Trumpa v neděli podpořil alabamský senátor Jeff Sessions, který je podle serveru Politico považován za klíčovou postavu konzervativního hnutí Tea Party, k němuž se hlásí i Trumpův soupeř Ted Cruz.

Minulý týden Trumpovu kandidaturu podpořili republikánští členové Sněmovny reprezentantů Duncan Hunter a Chris Collins a rovněž guvernér státu New Jersey Chris Christie, který minulý týden z kampaně odstoupil.

Guvernér New Jersey Chris Christie na tiskové konferenci v Trentonu

Guvernér New Jersey Chris Christie podpořil Trumpa.

FOTO: Carlo Allegri, Reuters

Clintonová může dále odskočit

U Demokratické strany je před volebním superúterým souboj mezi dvěma kandidáty výrazně přehlednější.

Svou pozici může upevnit Hillary Clintonová, která si nad jediným vyzývatelem Berniem Sandersem v celonárodním průzkumu udržuje náskok 17 procentních bodů.

V průzkumu získala 55 procent hlasů. Svůj náskok proti lednové anketě o tři procentní body zvýšila.