Podle deníku The Washington Post chtějí oba společně představit sérii opatření, která by občanům omezila přístup ke zbraním. Obama je chce prosadit jako vlastní legislativní iniciativu, k níž nepotřebuje souhlas Kongresu.

"Dostávám mnoho dopisů od rodičů, učitelů i dětí, než abych seděl s rukama v klíně a nedělal nic," řekl Obama s tím, že jeho povinností je postavit se "epidemii násilí". "Lobby podporovatelů zbraní je dobře organizovaná a brání dostupnost zbraní pro každého... My ostatní musíme být zrovna tak zanícení a dobře organizovaní, abychom ochránili naše děti," dodal prezident.

Obama se pokoušel prosadit přísnější kontrolu zbraní už několikrát, naposledy po masakru v základní škole v Newtownu v roce 2012. Nikdy ale nezískal souhlas Kongresu ovládaného republikány, kteří považují právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné. Prezident rovněž čelí tvrdému odporu ze strany vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA).

O tvrdších pravidlech pro ty, kdo chtějí získat zbraň, se loni hovořilo opět kvůli střelbě v Colorado Springs a v San Bernardinu. Nyní se podle médií Obama pokusí prosadit zevrubnější kontroly lidí, kteří zbraně kupují od velkých prodejců.