Magnát je prostořeký, bez uceleného programu a agresívní rétorikou o menšinách, imigraci a zejména o muslimech maří snahu strany konečně vylepšit svůj obraz v očích právě těchto skupin, o mladých Američanech nemluvě.

Podle britského listu Sunday Times někteří zděšení členové stranického vedení dokonce tiše doporučují pro případ Trumpova vítězství v primárkách podpořit očekávanou kandidátku demokratů Clintonovou. Pro konzervativce je přinejmenším předvídatelnější než Trump. Děsí je jeho neznalost mezinárodní politiky i otevřený obdiv k Vladimiru Putinovi.

Magnát například odpověděl na otázku, jak bude utvářet svou zahraniční politiku, slovy: „Na to bych měl generály a pár lidí, které mám rád“. Co se Islámského státu týká, slíbil, že jej „rozbombarduje na srač.y“.

Sázka na křesťanskou pravici není řešení

„Je pro Republikánskou stranu opravdovým existenčním ohrožením,“ soudí o Trumpovi volební stratég Rory Cooper. Podle něj je možné, že se v případě Trumpova triumfu v primárkách objeví nezávislý kandidát pravice. Cruz zase vzešel z hnutí Čajových párty a je až příliš konzervativní.

„Je děsivé, že ve srovnání s Trumpovou nenávistnou rétorikou vypadá víc jako představitel hlavního proudu strany,“ soudí kongresman Adam Kinzinger. S Cruzem by podle něj dopadli republikáni stejně bídně jako v roce 1964 s krajně pravicovým zákonodárcem Barrym Goldwaterem. Ten zle pohořel proti demokratickému prezidentovi Lyndonu Johnsonovi a strhl s sebou i naděje řady republikánských kandidátů do Kongresu.

Cruz vsadil na spojenectví s evangelíky, jádrem americké křesťanské pravice, jež se snaží prosadit svá pravidla do zákonů a politiky počínaje modlitbami ve školách až po zákazy interrupcí, antikoncepce, výzkumu kmenových buněk či sňatků homosexuálů. Tedy nic, čím by získal nezávislé voliče.

Nicméně námluvy s evangelíky teď Cruz zúročuje v Iowě, kde se 1. února spustí kolotoč výběru kandidátů. Nemálo tamních voličů v něm ale vidí konfliktního politika, který se v Senátu sotva ohřál a hned získal věhlas obstrukcí zdravotní reformy prezidenta Obamy, což vedlo i k zablokování peněz pro fungování vlády.

Vytvářejí tandem?

Kapitáni strany by nejradši v Oválné pracovně viděli senátora Marka Rubia poté, co je zklamal exguvernér Jeb Bush, jenž zatím propadl. Ale i Rubio je s odstupem stále jen třetí. Cruze a Trumpa navíc spojuje jistá náklonnost, až vznikl dojem, že tvoří neformální tandem. „Obdivuji Donalda Trumpa, protože vnáší do prezidentských voleb smělý a troufalý hlas,“ řekl Cruz novinářům, když za ním šel v létě na soukromé setkání.

Na rozdíl od ostatních Trumpa nikdy veřejně nekritizoval. Distancoval se sice od jeho plánu evidovat muslimy v USA a dočasně jim zakázat vstup, ale vstřícnost obou byla znát i poté během prosincové TV debaty.

Média to dešifrují jako Cruzovu kalkulaci, že by mohl v pravý čas převzít Trumpovy stoupence, nebo dokonce že mu magnát mohl i slíbit post viceprezidenta. Anebo naopak. „Proto je Cruz tak zticha. Plave ve stejném rybníku jako Trump,“ řekl televizi MSNBC Bill Whalen z konzervativního Hooverova institutu. Právě to znepokojuje republikánské vedení o to víc.