"Byli zradikalizovaní ještě předtím, než se přes internet seznámili. O džihádu a mučednictví spolu hovořili již na konci roku 2013 ještě před zasnoubením," řekl Comey v Senátu USA při výpovědi před soudním výborem.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nejmenovaný vládní představitel citovaný agenturou Reuters dodal, že Farook uvažoval o útoku na nějaký americký cíl možná již v letech 2011 či 2012.

Někdy v tomto období totiž požádal souseda o zakoupení zbraní, aby se sám vyhnul pozornosti.

Zalíbení v teroru

FBI je přesvědčena, že pár se zhlédl v zahraničních teroristických organizacích. Úřad proto podle Comeyho nyní zjišťuje, co bylo zdrojem inspirace manželů a jaká byla vůbec podstata jejich vztahu.

Vyšetřovatelé prý také prověřují, zda Maliková, která nebyla na rozdíl od Farooka americkou občankou, získala jako snoubenka vízum pro vstup do USA ve shodě se všemi požadavky.

Na možné nesrovnalosti v jejím vízu ve středu upozornil předseda soudního výboru Senátu Charles Grassley.

Masakr v centru sociálních služeb

Ke zmiňovanému teroristickému útoku došlo minulou středu. Dvojice oděná v kombinézách armádního typu vtrhla se samopaly v ruce na slavnostní sešlost v sídle střediska sociálních služeb v kalifornském San Bernardinu a začala bezhlavě střílet do lidí. Masakr nepřežilo 14 lidí, dvě desítky dalších teroristé zranili.

Po útoku dvojice nasedla do auta a ujela. Policisté ale černé SUV zanedlouho vypátrali a začali ho sledovat. Při následné honičce se strhla divoká přestřelka, během níž teroristé po strážcích zákona dokonce házeli výbušniny. Než se policistům podařilo manželský pár zlikvidovat, utrpěl jeden z nich lehké zranění.