„Obviňujete mě z terorismu, ale to je lež. Dělám to, co nám přikázal činit Ježíš Kristus. Vaše zákony neuznávám ani tento soud. Pohrdám jím,“ prohlásil před vynesením rozsudku pohublý a bledý Chamidullin, který ve vazbě vyhlásil protestní hladovku, i když podle úřadů stravu v omezené míře přijímá. USA z něj podle jeho slov učinily exemplární případ pro další Rusy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Chamidullin podle agentury AP už dříve vyšetřovatelům řekl, že mu jeho náboženství přikazuje zabít všechny Američany, dokud americké síly zůstávají v Afghánistánu.

Po invazi zůstal

Chamidullin se do Afghánistánu dostal se sovětskými invazními vojsky v 80. letech minulého století. Jako sovětský důstojník velel tankové jednotce. Po stažení sovětských vojsk v zemi zůstal a připojil se k radikálům z teroristické sítě Hakkání napojené na Tálibán a Al-Káidu.

Byl dopaden před šesti lety ve východoafghánské provincii Chóst po střetu amerických vojáků s bojovníky Tálibánu. Chamidullin jako jediný z přepadové jednotky, která zaútočila na americký bitevní vrtulník, přežil. Na americké straně oběti nebyly.

Američané ho postavili před civilní soud, soudce odmítl argument, že jde o válečného zajatce, protože Tálibán a jeho spřátelené frakce nemají jasně vymezenou velicí strukturu, takže se na ně nevztahuje válečné právo. Obhájci Rusa žádali 30letý trest, mimo jiné poukazovali na to, že v bitvě nikoho nezabil.

Federální soud uznal Chamidullina vinným už v srpnu, a to ve všech 15 bodech obžaloby souvisejících s terorismem. Obhájce 55letého Rusa uvedl, že se proti verdiktu odvolají.