Ukrajinská vláda a NATO obviňují Rusko z vyslání posil a výzbroje, včetně tanků, děl a protileteckých systémů, proruským separatistům, kteří se prý chystají k nové ofenzivě na východě Ukrajiny. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Tam má přitom platit oboustranné příměří dojednané od 5. září v Minsku. To je však prakticky denně porušováno.

Americká velvyslankyně v radě Samantha Powerová v Radě bezpečnosti obvinila Rusko, že „mluví o míru, ale přiživuje válku”. „To, co musíme udělat, je postupně zvyšovat tlak na Rusko, dokud nebude respektovat Minsk a nezvolí cestu snížení napětí,” řekla.

Vojáky nepřesunujeme, tvrdí Moskva

Zástupce stálého ruského představitele při OSN Alexandr Pankin ovšem označil tvrzení, že Rusko vysílá své jednotky do oblastí konfliktu na východě Ukrajiny, za „prázdná prohlášení a obvyklé propagandistické falzifikace”.

„Výzbroj a personál, které mají ruské ozbrojené síly, jsou na území mé země a neohrožují vaši. Nepřesunují se z mé země,” reagoval Pankin na předchozí vyjádření ukrajinského velvyslance při OSN Jurije Serhijeva. Obvinil přitom Kyjev, že se podobnými tvrzeními snaží zakrýt své neúspěchy v boji s proruskými separatisty.

Vrchní velitel spojeneckých vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove ve středu uvedl, že Aliance stejně jako OBSE zaznamenala přesun ruských jednotek na Ukrajinu. Pankin to odbyl slovy, že pro to nejsou žádné důkazy.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv ke sporům Západu se svou zemí podle agentury Reuters uvedl, že nejprve by měl Západ zrušit sankce vůči Rusku, jinak se produktivní spolupráce nedočká.