Úřady oficiálně potvrdily, že u ženy, která před smrtí pečovala o nemocného Thomase Duncana, byly pozitivní výsledky předběžného testu. Pokud stav potvrdí i druhý test, půjde o první případ nákazy ebolou na americkém území.

„Čekali jsme, že se další případ může stát realitou, a byli jsme na to včas připraveni,” uvedl lékař David Lakey, komisař texaského oddělení State Health Services.

Duncan, který se ebolou nakazil v rodné Libérii, zemřel v presbyteriánské nemocnici v Dallasu tento týden ve středu. [celá zpráva]

Přenos na zdravotnici není znám

Zatím se pouze spekuluje o tom, jak přesně se žena od pacienta nakazila. Nejmenovaná žena si začala v pátek stěžovat na horečku, vzhledem ke svému styku s nemocným byla ihned izolována a testována na výskyt nemoci, uvedl mluvčí nemocnice. V současnosti je ve stabilizovaném stavu.

„Zároveň bylo ihned zjišťováno, s kým přišla do kontaktu. Lidé, kteří s ní byli v kontaktu a u nichž by se objevily příznaky podobné ebole, budou sledováni podle závažnosti jejich stavu a míry, v jaké byli viru vystaveni,” dodal mluvčí.

Video

Expirované video

Newyorská nemocnice už je na pacienty s ebolou připravená

Aktuálně jsou největší ohniska výskytu eboly v Libérii, Guinei a Sieře Leone. Nemoc má aktuálně více než 8300 potvrzených případů nákazy a přes 4000 lidí již zemřelo.