Silný vítr, kvůli kterému se oheň rychle šířil místními porosty, poněkud zeslábl, ale hasiči se dále potýkají s devíti velkými požáry. „K boji s ohněm se mobilizovaly veškeré dostupné prostředky. Naší prioritou je nyní San Marcos," uvedli místní hasiči. Pomáhá jim i 22 vojenských vrtulníků.

Hasiči dohašují doutnající popel při požáru u kalifornského San Marcos

Hasiči dohašují doutnající popel při požáru u kalifornského San Marcos

FOTO: Sam Hodgson, Reuters

Zatím bez obětí

Od úterního vypuknutí požárů bylo nařízeno už 125 tisíc evakuací a očekávají se další. Úřady odhadují, že nynější lesní požáry už způsobily škodu za více než 20 miliónů dolarů (440,5 miliónu korun). Nejsou ale hlášeny žádné oběti.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Požáry v okolí San Diega vyhnaly lidi z domovů

Vyšetřovatelé se snaží zjistit příčinu jednotlivých lesních požárů. Nevylučují ani úmyslné založení některého z nich, ale místní policie se přiklání k tomu, že zdejší velmi suché porosty nejspíš vzplály například od jisker z automobilů.

Nezvyklé vedro

K neobvykle vysokému množství požárů v Kalifornii a dalších státech na jihozápadě USA nyní přispívá na jaro nezvykle horké a suché počasí. Teploty v posledních dnech šplhají vysoko přes 30 stupňů - v Los Angeles bylo v úterý v poledne 35,5 stupně, což je o deset stupňů nad normálem pro toto období.

Kalifornští hasiči hlásí, že od začátku roku bojovali v různých oblastech již s 1350 různě velkými požáry, zatímco v jiných letech se obvyklé číslo pohybuje okolo 700.