Odvolací soudy však jejich nařízení dnes zamítly a věznice vzápětí muže popravila.

„Z procedurální historie tohoto případu je jasné, že pan Fraklin se nemůže domoci svých nároků, aniž by nebylo datum popravy odloženo,“ rozhodla okresní soudkyně Nanette Laughreyová ve sporu o zákonnost použití pentobarbitalu sodného. Ten se dříve používal jako anestetikum a při léčbě epilepsie. V současnosti je používán ve veterinární medicíně a také při zabíjení zvířat a v smrtící injekci nahrazuje nedostupný thiopental sodný.

Farmaceutické firmy, které do USA dodávaly smrtící injekce, kontrakty v posledních dvou letech rušily, a americké státy musely hledat alternativní řešení. Stát Missouri ohlásil, že bude používat pentobarbital. Ten ale vyrábí firma, která nepodléhá kontrole Úřadu pro dohled nad potravinami a léky, jelikož produkuje materiál jen v malém množství na objednávku. Aktivisté upozorňují na to, že je to problém a v rozporu se zákonem.

Franklin a další odsouzenci na smrt proto podali stížnost a soudkyně Laughreyová v úterý uznala, že protokol má trhliny. Podle ní je „přinejlepším iluzivní“. „Franklin nedostal žádný čas k prozkoumání rizika bolesti v souvislosti s novým postupem, k prozkoumání kvality dodaného pentobarbitalu i záznamu jeho původu,“ vysvětlila důvod odložení popravy.

Zrušený odklad

Odklad ale nevydržel dlouho. Ve středu ho odvolací soud zase zrušil, informoval server BBC.

Nezávisle na rozhodnutí Laughreyové nařídila posunout Franklinovu popravu také její kolegyně Carol Jacksonová, která to zdůvodnila potřebou přezkoumat tvrzení odsouzeného, že je duševně nesvéprávný a nemůže být popraven.

Úřad generálního prokurátora státu Missouri se proti příkazům okamžitě odvolal a odvolací soud mu dnes dal zapravdu. Poslední nadějí Franklina se stal Nejvyšší soud Spojených států, který však odložení popravy rovněž zamítl.

Chtěl bych ho mučit, řekl Flynt

Franklin zastává ideu nadřazenosti bílé rasy. Stojí za dvěma desítkami vražd v několika amerických státech. Útočil na černochy a židy. Popraven má být za vraždu muže a zranění dvou dalších lidí před synagogou v Missouri v roce 1977.

Přiznal se také, že střílel po podnikateli v pornoprůmyslu Larrym Flyntovi v roce 1978. Ten zůstal částečně ochrnutý a odkázaný na invalidní vozík.

Flynt se nedávno dal slyšet, že je proti trestu smrti pro obecně, a tudíž i pro Franklina. Dodal však, že by muže, který ho zranil, osobně chtěl mučit. „Rád bych na něj měl hodinu, nůžky na plech a kleště,“ prohlásil. [celá zpráva]