Při výslechu řekl, že původně plánovali podniknout sebevražedné atentáty při oslavách nezávislosti 4. července. Od původního plánu sebevražedných atentátů ustoupili a rozhodli se vyrobit dvě bomby z tlakových hrnců. To se jim podařilo rychleji, než čekali, a proto zaútočili již 15. dubna na bostonském maratónu.

Bomby sestrojili v bytě, kde žil Tamerlan Carnajev se svou ženou a dítětem, a nechtěli je tak dlouho schovávat. Pro útok na maratón se rozhodli den nebo dva před jeho konáním.

Není známo, zda měli vybrané místo, kde chtěli 4. července zaútočit, v Bostonu se však v ten den koná řada oslav, ohňostroj sleduje půl miliónu lidí.

Ve výpovědi Džochar Carnajev dále uvedl, že na internetu poslouchali kázání amerického radikálního duchovního jemenského původu Anwara al-Awlakiho, který byl zabit při útoku amerického bezpilotního letounu,

Úřady vydaly Tamerlanovo tělo příbuzným

Americké úřady už vydaly příbuzným tělo 26letého Tamerlana Carnajeva, který zahynul čtyři dny po atentátu při přestřelce s policií. Jeho mladší bratr Džochar byl tehdy vážně zraněn.

Tamerlan Carnajev

Tamerlan Carnajev

FOTO: ČTK/AP

Podle úřadů v Massachusetts bylo tělo atentátníka vyžádáno ve čtvrtek, neprozradily však další podrobnosti. Zatím není zřejmé, kdo konkrétně o ostatky žádal a převzal, známo není ani datum a místo pohřbu.

Dříve se však vdova Katherine Russellová vyjádřila, že by se o Tamerlanovy ostatky měli postarat jeho příbuzní. Strýc Ruslan Carni, žijící v Marylandu, údajně žádal muslimskou komunitu v Bostonu o pomoc s uspořádáním pohřbu. Rodiče bratrů Carnajevových se již před lety vrátili z USA do Ruska.

Rodina naznačila, že se o pohřeb příbuzného postará navzdory tomu, co udělal.

Při dvou výbuších nedaleko cíle bostonského maratónu 15. dubna zahynuli tři lidé a  264 byli zraněni.