Kromě islámských radikálů mohou mít exploze na svědomí i protivládní organizace. V úvahu přichází i útok nějaké radikální náboženské skupiny.

Že by se na útoku podílelo, odmítlo v úterý hnutí Tálibán.

Vyšetřovatelé našli v Bostonu dalších pět nevybuchlých náloží, které zneškodnili. Ty, které explodovaly, byly podle CNN vyrobeny amatérsky a nebyly vysoce výbušné.

Po výbuchu zavládl chaos.

Po výbuchu zavládl chaos.

FOTO: Ken McGagh, ČTK/AP

Pro variantu protivládních radikálů mluví i den, kdy se útok odehrál. V Massachussets se v pondělí slavil Vlastenecký den. Zpravodajské agentury rovněž upozorňují, že pondělí bylo posledním dnem, kdy bylo v USA možné podat daňové přiznání.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nálož vybuchla rovněž před knihovnou a muzeem JFK v Bostonu

V cíli a po trase maratónu bylo asi půl miliónu přihlížejících, všichni, kdo natáčeli či fotili, dali policistům své záběry. FBI je prochází a pátrá po něčem podezřelém.

Čtěte také:
Bylo to jako rána z děla, popsali svědci
V cíli maratónu vybuchly bomby, tři lidé zemřeli
Obama: Toho, kdo to udělal, dostihne spravedlnost

Zpravodajské služby neměly žádné signály, že se pondělní útok chystá.

Policisté pátrají po dodávce z půjčovny, která se mezi maratónci pohybovala, a také po muži tmavší pleti s batohem, který se pět minut před první explozí pokoušel dostat do míst, kam veřejnost nesměla.

V nemocnice leží se zraněním nohy jistý muž ze Saúdské Arábie. Jeho lůžko střeží policie, ale zda je do útoku zapleten, zatím není známo.

Video

Expirované video

V Bostonu zabíjely nálože v odpadkových koších. Zdroj: Reuters