Hlavní obsah
 

V cíli maratónu v Bostonu vybuchly bomby, zemřeli tři lidé

V blízkosti cíle mezinárodního maratónského závodu v Bostonu v pondělí vybuchly dvě nálože. Na místě zůstali nejméně tři mrtví a 144 zraněných včetně osmi dětí, informovala stanice CNN. Mezi oběťmi je osmileté dítě. Policie uvedla, že se jednalo o simultánní útok. Hasiči a policie zasahovali také v prezidentské knihovně J. F. Kennedyho.

 
V cíli maratónu v Bostonu vybuchly bomby, zemřeli tři lidé

"Šlo o dva simultánní výbuchy 50 yardů (45 metrů - pozn. red.) od sebe," prohlásil k explozím u závodní trati policejní vyšetřovatel Ed Davis. Dodal, že vyšetřovatelé zaznamenali ještě další incident, a to v prezidentské knihovně Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Později však oznámil,  že v knihovně se nejednalo o explozi. "Šlo o požár v důsledku technické závady," vysvětlil.

„Není žádná konkrétní stopa, kterou bychom sledovali. Neznáme ještě přesný počet mrtvých a zraněných,“ řekl Davis. Podle něj lidé při útěku z místa exploze zahazovali batohy a různé balíčky. Podezřelé z nich bude policie odpalovat.

Podle deníku Boston Globe je mezi více než stovkou zraněných 15 lidí v kritickém stavu. Deník Wall Street Journal zase napsal, že policie zneškodnila ještě pět dalších náloží.

Požár v knihovně JFK se hasičům záhy podařilo zlikvidovat. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Na pozoru se mají i v New Yorku a Washingtonu

Kontrolované výbuchy, jak je označil Davis, spustily předepsanou reakci úřadů a federální agenti FBI okamžitě zabezpečili důležité objekty. Pohotovost mají také v New Yorku, San Francisku, Los Angeles a Washingtonu, kde byla posílena i ostraha Bílého domu.

Bezpečnostní pracovníci budou provádět mimořádné kontroly letů za hranice Spojených států.

Záchranáři na místě výbuchu

Foto: ČTK/AP

Podle některých mohly exploze při běžecké dráze nastat v obchodě, jiní poukázali na odpadkový koš. Svědci popsali dvě silné exploze v rozmezí asi 20 sekund.

„Je tam spousta zraněných,“ hlásil jeden svědek. Druhý popsal paniku, která zachvátila dav v obavě, že výbuchů bude víc.

Exploze nastaly u Copley Square v centru města téměř současně v době, kdy asi polovina závodníků už proběhla cílem. Vítěz protnul cílovou pásku zhruba o tři hodiny dříve.

Místo vzdálené od cíle několik set metrů však bylo stále zaplněné lidmi. Podle svědků přišlo několik lidí o nohy.

Exploze v cíli maratónu

Foto: ČTK/AP

Bostonské úřady daly uzavřít část metra i mosty přes řeku Charles, preventivně byl evakuován bostonský hotel Lenox a další objekty ve městě. Nad Bostonem byla vyhlášena dočasná bezletová zóna.

Bostonský maratón se letos konal již po 117. Závod každoročně na Den vlastenců, sváteční den ve státě Massachusetts, sledují tisíce diváků. Na startu bylo i 15 českých běžců. Český generální konzul v New Yorku Martin Dvořák ČTK řekl, že žádný z nich není mezi zraněnými.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Následky exploze v cíli maratónu v Bostonu

Video: Reuters

Jedna z běžkyň v cíli závodu po explozi.

Foto: Jessica Rinaldi, Reuters

Policie na místě výbuchu

Foto: ČTK/AP

Nálože explodovala ve chvíli, kdy lidé dobíhali do cíle

Foto: NBC, Reuters

Bostonský maratón

Je nejstarším maratónským závodem na světě. Letos se běžel už 117. ročník.

Pro Boston je to jedna z nejvýznamnějších akcí, tradičně se koná na svátek Dne vlastenců.

Z hlediska objemu mediálního zpravodajství je druhou největší jednodenní sportovní událostí v USA hned po Super Bowlu.

Letos se do závodu registrovalo 28 000 běžců ze všech amerických států a více než 90 dalších světových zemí včetně České republiky.

Každoročně ho v ulicích sleduje přes půl miliónu diváků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků