Bloomberg nic nemaloval na růžovo, když řekl, že Sandy byla „zničující bouře, možná nejhorší, s jakou jsme kdy měli zkušenosti“.

„Nejhorší z bouře je pryč, ale situace je stále nebezpečná,“ dodal. Varoval především před popadanými stromy. Speciální linka je určena jen na oznamování popadaných stromů, které si vyžádaly většinu z obětí.

ČTĚTE TAKÉ:
Bouře Sandy zabila už 35 lidí a valí se na Chicago 
Rozbouřené moře vyvrhlo na břeh tanker 
Replika lodi HMS Bounty se v bouři potopila, kapitán je nezvěstný
Na newyorské burze se kvůli bouři po 124 letech neobchoduje dva dny 
New York je pod vodou, Queens hoří, v New Jersey se prolomila hráz 
Z parkoviště je jezero, kolem létá všechno možné, popsali bouři Newyorčané

Prezident Barack Obama už dříve vyhlásil New York oblastí velké katastrofy. Za oblast katastrofy vyhlásil státy Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, New Jersey i Pensylvánii. Zrušeno bylo 14 000 letů. Obama uvedl, že kvůli hurikánu zůstane v Bílém domě a nebude pokračovat v kampani před volbou hlavy státu.

Starosta především zmínil velké problémy s dopravou a s dodávkami elektrické energie, které se podaří plně obnovit za dva až tři dny.

Zatopená ulice v New Yorku

Zatopená ulice v New Yorku

FOTO: John Minchillo, ČTK/AP

Bloomberg zmínil především zaplavené tunely metra. Pod vodu je jich značné množství. Už dříve se uvádělo, že odčerpání vody z nich může trvat dva až tři dny.

Voda z většiny ulic by měla zmizet během zítřka. Teprve pak bude možné zjistit, jaké zanechal škody na infrastruktuře včetně dopravní, zejména na světlech.

Protože hromadná doprava nefunguje, taxikáři mají nabírat lidi, i když u někoho mají ve voze. Všechny mosty přes East River jsou již otevřené.

Bloomberg zmínil, že evakuace nemocnic na Manhattanu a Coney Islandu proběhly bez problémů.

Newyorský starosta Michael Bloomberg hovoří k médiím v přístřešku pro evakuované.

Newyorský starosta Michael Bloomberg hovoří k médiím v přístřešku pro evakuované.

FOTO: ČTK/AP

Uvedl, že požár v Queensu, který zasáhl ne padesát, ale osmdesát domků, když přeskakoval z jednoho na druhý, je už pod kontrolou.

Škody začínají odklízet i v dalších městech. Veřejná doprava nejezdí také ve Washingtonu, Baltimoru, Filadelfii a Bostonu.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Sandy totálně zdevastovala New Jersey, ulicemi se dalo jezdit na vodních skútrech

Guvernér New Jersey Chis Christie zmínil úspěšné úsilí o záchranu lidí z Moonachie, Little Ferrie a Calstadtu, které ohrožovala voda, jež se v okrese Bergen přelila přes přírodní hráz. „Zachránili jsme odtamtud stovky lidí a zachráníme stovky dalších. Podle něj je 2,4 miliónu obyvatel New Jersey bez proudu. Škody se podle něj nyní nedají vyčíslit.