„Schválení představuje důležitý milník v boji proti HIV,“ prohlásila zástupkyně Úřadu pro potraviny a léky (FDA) Margaret Hamburgová. Od léku Truvada si v kombinaci s bezpečnými sexuálními praktikami u lidí s vysokou pravděpodobností nákazy slibuje snížení výskytu viru. Hamburgová poukázala, že se HIV každoročně nakazí 50 000 dalších Američanů.

FDA už dříve povolila užívání tablet Truvada lidem, kteří jsou nakaženi HIV. Ačkoliv lék má i své kritiky, předloňské studie prokázaly, že přípravek vyráběný kalifornskou firmou Gilead Sciences snížil riziko nákazy u zdravých partnerů osob nakažených HIV o 44 až 73 procent.

Odpůrci prodeje prášků se obávají zejména toho, že lidé díky nim získají falešný pocit bezpečí. Poukazují také na to, že existují i levnější formy prevence a podpora výroby a distribuce prášků je nákladná, kvůli čemuž by mohly finančně utrpět jiné projekty.

„Truvada se musí brát každý den, naprosto pravidelně. Moje zkušenost zdravotní sestry ale říká, že to se nestane. Za osm let mé praxe nebyl jediný pacient, o něhož jsem se starala, stoprocentně spolupracující,“ poukázala před časem před komisí zdravotnických odborníků zdravotnice Karen Haugheyová.