Střelba propukla podle policejní mluvčí v 10:40 kalifornského času během kursu sociální péče na univerzitě Oikos.

Od počátku hovořili svědci o tom, že střílel muž silnější postavy s asijskými rysy v khaki oblečení. Na základě popisu byl zadržen One Goh, který hodinu po masakru vešel do samoobsluhy v Alamedě, vzdálené asi pět kilometrů od univerzity. Tam zcela klidně prohlásil: "Právě jsem zastřelil několik lidí."

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zranění po střelbě na univerzitě. Zdroj: Reuters

Do supermarketu Safeway, kde byl zadržen, dojel autem jedné z obětí.

ČTĚTE TAKÉ: Postřelili mě, křičela dívka s dírou v paži. Korejec mezitím pálil po jejích spolužácích

Viděla to zákaznice Lisa Reslerová, která uvedla, že muž vypadal, jako by byl úplně mimo a jako by jeho reakce byly nějak utlumené. Myslela si, že je to zloděj, který v obchodě kradl.

Zástupce šerifa převáží tělo jedné z obětí střelby

Zástupce šerifa převáží tělo jedné z obětí střelby

FOTO: ČTK/AP

Policejní šéf Howard Jordan řekl, že One Goh se vzdal zhruba hodinu po střelbě. Policie našla i zbraň, o níž se domnívá, že jí pachatel střílel. "Zabere nám pár dnů, než dáme části skládačky dohromady," řekl Jordan.

Jednu ze zraněných obětí evakuují policisté a záchranáři na nosítkách.

Jednu ze zraněných obětí evakuují policisté a záchranáři na nosítkách.

FOTO: Reuters

Vyloučený student

Motiv střelby není znám, podle listu Chronicle byl však muž ve sporu s představiteli školy a kvůli tomu byl vyloučen z jednoho kurzu.

Pastor Jong Kim, který školu před deseti lety založil, oznámil, že střelec byl studentem univerzity a pak v ní navštěvoval kurs pro ošetřovatele. Dodal, že sám u střelby nebyl, ale že slyšel asi 30 výstřelů. Podle jiných svědků střelba zazněla asi šestkrát až desetkrát.

Bývalé kolegy postavil ke zdi

Příbuzní jedné ze zraněných obětí řekli Oakland Tribune, že muž vešel do školy po několika měsících. Své bývalé spolužáky vyzval, aby se postavili ke zdi, a začal střílet.

Policejní auto u univerzity v kalifornském Oaklandu, kde jeden ze studentů zastřelil pět lidí. Oběti střelby leží na trávníku.

FOTO: Reuters

List San Francisco Chronicle citoval svědka, který viděl mladou ženu, jak s výkřiky "Střelil mne!" utíkala zakrvácená ven a v paži měla ránu o velikosti "stříbrného dolaru" (přibližně 2,5 cm). Pak měl útočník dalšího člověka zastřelit a spustit palbu po celé učebně. Z pistole ráže 0.45 střílel i na útěku.

Přivolaná policie budovu univerzity obklíčila a uzavřela její okolí. Byla přesvědčena, že střelec je ještě vevnitř. Ještě hodinu po zahájení střelby pokračovala v evakuaci univerzitního komplexu. Televizní záběry ukázaly policisty odnášející zraněné na nosítkách. Na místě zasahoval i tým SWAT.

Zpravodajové z místa popisovali chaotickou situaci, kdy z budovy vybíhali zděšení studenti a učitelé.

V budově a v jejím okolí bylo v době útoku 35 lidí. Ze sedmi obětí jich pět zemřelo na místě a další dvě po převozu do nemocnice. Stav trojice zraněných je stabilizovaný.

Policista a člen zásahové jednotky na místě činu

FOTO: Reuters

Na křesťanské univerzitě Oikos se vyučuje teologie, hudba, sociální péče a asijská medicína. Škola je oblíbená především mezi členy katolické korejské komunity.

Jde o nejtragičtější školní střelbu v USA od masakru z roku 2007, kdy student pocházející rovněž z Jižní Koreje na Virginském polytechnickém institutu v Blacksburgu zastřelil 32 lidí a pak sám sebe.