Zákon navrhla arizonská senátorka Lori Kleinová. Reagovala tak na stížnost dlouholetého republikánského volebního stratéga Floyda Browna žijícího v Arizoně, který odhlásil svou dceru ze školy poté, co tamní učitel nadával studentům.

"Z mého pohledu je zákon důležitým krokem k tomu, aby (ve školách) bylo civilnější prostředí. Udivuje mě, že se proti tomu někdo staví," řekl Brown. Dodal, že jeho stížnosti ve škole vyšly na prázdno. Učitelé podle něj navíc mluví ve školách stále sprostěji.

Arizonská asociace školských rad nicméně uvedla, že o ničem takovém neví. Školy podle ní mají pravidla správního chování pro učitelé i postihy za jejich porušování. Chystaný zákon podle nich zasahuje do pravomocí jednotlivých okresů řídit tamní školy.

Zákon již v arizonském senátu prošel výborem a nyní o něm budou hlasovat všichni zákonodárci. V obou komorách tamního parlamentu přitom mají většinu republikáni, kteří návrh podporují.

The Los Angeles Times připomenuly, že navrhovatelka zákona Kleinová na sebe upozornila již v minulosti. Senátorka, která je zastáncem nošení zbraní, například v loňském roce namířila nabitou pistoli na novináře, když předváděla její laserové zaměřování.