Pětačtyřicetiletý Petr Nechanický s o osm let mladší manželkou Stanislavou překročili hranici v International Peace Garden, botanické zahradě zasvěcené míru, na kanadsko-americkém pomezí. Čtyřiatřicetiletého Jana Matějku, jenž jim se vstupem na americké území pomáhal, trest teprve čeká. Soud ho ale uznal vinným z podání křivé výpovědi a hrozí mu tak až pět let za mřížemi a čtvrtmiliónová pokuta.

Manželská dvojice, která v minulosti v USA pobývala, ale před třemi lety jim úřady v Los Angeles vstup do země zakázaly, se na překročení hranice z Kanady podle žalobců domluvila s Matějkou během rozhovoru přes Skype. Matějka, jenž bydlí v Des Palines ve státě Illinois, pak s vozem přijel do kanadského Toronta, odkud se s dvojicí vydal k hranici. Tam mu manželé předali svoje věci a rozdělili se.

V parku manželská dvojice překonala plot a pokračovala na jih, kde se měla s Matějkou znovu sejít. K opětovnému setkání ale nedošlo – dvojici zatkla americká pohraniční stráž. Nechanická s manželem později přiznali, že je měl Matějka zavézt do Chicaga, napsal server GrandForksHerald.com. V Matějkově autě se našly české pasy dvojice i jejich kanadské a floridské řidičské průkazy.