Levicové Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) působí od poloviny 60. let nejen v Kolumbii, ale i ve Venezuele a dalších zemích regionu. O spojení FARC s Chávezem se mluví dlouho, dosud však bez hmatatelnějších důkazů. Dohady minulý měsíc přiživil samotný Chávez, když poprvé přiznal, že jeho političtí spojenci s kolumbijskými povstalci spolupracovali. Prezident však dodal, že se to dělo za jeho zády.

Londýnský ústav ve své analýze o rozsahu 240 stran vychází z dokumentů nalezených v počítači bývalého velitele FARC Raúla Reyse, jehož kolumbijští vojáci zabili v roce 2008. Autoři analýzy přicházejí se závěrem, že FARC byly požádány, aby sloužily jako tajné milice venezuelských tajných služeb, ačkoliv chybí důkazy o tom, že by prezident Chávez věděl o požadavcích na odstranění jeho protivníků. Koneckonců, k žádným atentátům nikdy nedošlo.

V publikaci se píše, že venezuelská vláda vnímala FARC jako „spojence, kteří zajistí vytíženost amerických a kolumbijských sil v regionu v boji proti povstalcům, čímž pomohou snížit vnímané ohrožení Venezuely“.

Archiv sahal až do počátku 80. let

Podle sdělení vyšetřovatelů obsahovaly Reyeseovy počítače, hard disky a další paměťová zařízení archivní dokumenty vztahující se až k raným 80. letům. Materiály mimo jiné popisují osobní setkání Reyese s Chávezem v roce 2000. Prezident měl tehdy souhlasit, že FARC půjčí peníze v tvrdé měně na nákup zbraní.

Chávezův mluvčí toto tvrzení odmítl komentovat. Podle venezuelské vlády je ovšem celý archiv podvrh. Tuto možnost ale v roce 2008 zavrhl Interpol. Navíc získaná data vedla k objevení uranu v Kolumbii, množství amerických dolarů z podezřelých obchodů v Kostarice a několika akcím proti organizovanému zločinu v Kanadě, Španělsku a Spojených státech, upozornil deník International Herald Tribune s tím, že to dokazuje autentičnost dokumentů.

FARC se v posledních letech potýká s problémy, neboť Reyes nebyl zdaleka jediným velitelem, jenž v boji s kolumbijskými silami padl. Také Venezuela svoji podporu omezila a v dubnu dokonce daly její úřady zatknout Joaquína Péreze, údajného operativce FARC, který žil ve Švédsku. Následně Venezuela Péreze vydala do Kolumbie.