Tělo zavražděného Rickyho McCormicka bylo nalezeno v roce 1999 v kukuřičném poli u města West Alton ve státě Missouri. Poznámky se nacházejí na dvou kusech papíru. Rady si s nimi nevěděla zvláštní dešifrovací jednotka úřadu ani členové Americké asociace kryptogramů, na kterou se již FBI obrátil dříve. "V tom, co děláme, jsme dobří. Ale s tímhle by nám někdo mohl pomoci," řekl šéf dešifrovací jednotky Dan Olson.

Ukázky ze zašifrovaných poznámek oběti

Ukázky ze zašifrovaných poznámek oběti

FOTO: FBI

Dodal, že záhadné poznámky patří mezi hlavní nevyřešené případy jeho jednotky. "Rozluštění kódu by nám mohlo odhalit, kde se oběť pohybovala před svou smrtí, a mohlo by poskytnou řešení vraždy," uvedl Olson. Podotkl ale, že dešifrování textu by pro FBI bylo zajímavé, i kdyby třeba šlo o milostný dopis nebo nákupní seznam. Způsob, jakým jsou poznámky zašifrované, je totiž pro úřad zcela neznámý.

Ukázky ze zašifrovaných poznámek oběti

Ukázky ze zašifrovaných poznámek oběti

FOTO: FBI

McCormick podle Olsona přerušovaně žil se svou matkou a hodně času trávil na ulici. Nedostudoval střední školu a měl invalidní důchod. Nikdy se neoženil, ale měl nejméně čtyři děti. V době své smrti zřejmě neměl vážnou známost. Dopustil se několika přestupků a strávil také 11 měsíců ve vězení za pohlavní zneužití nezletilé.

Naposledy byl spatřen na prohlídce v nemocnici v St. Louis 25. června 1999, pět dní předtím, než bylo u West Altonu nalezeno jeho rozkládající se tělo. Jak se tam McCormick dostal, FBI neví. Muž neměl auto a do oblasti nejezdí autobusy ani vlaky. "Co dělal uprostřed pole 50 kilometrů od místa, kde žil? V okolí navíc nikoho neznal," uvedl jeden z vyšetřovatelů Michael Yarbrough.

McCormickova matka pracovníkům FBI pouze řekla, že její syn používal tajnou řeč od dětství. Sama jí také nikdy nerozuměla.