Kontejner, který ropu začal zachycovat minulý týden, brzy nebude kapacitně stačit. BP na místo ze Severního moře přemisťuje další plavidlo, které má kapacitu systému navýšit, stejně jako tanker, jenž má pomáhat s dopravou ropy, a zařízení, které část spálí.

Stále není jasné, kolik ropy do moře uniká. Americká vláda odhaduje, že je to mezi 2 200 000  a 4 500 000 litrů denně. Vědecký tým, který tam vyslala ale uvedl, že by to mohlo být 3 000 000 až 68 000 000 litrů. To jsou až dva plné olympijské bazény za 24 hodin.

Video

Expirované video

Nové záběry požár ropné plošiny Deepwater Horizon

Unikající ropa je v současnosti zachycována do speciálního kontejneru a následně odváděna do přistaveného tankeru, který ji dopraví na břeh. BP plánuje navíc nasadit i zvláštní zařízení na spalování suroviny nazvané EverGreen Burner, které přeměňuje surovou ropu v plyn, jenž je následně spálen, přičemž nevzniká viditelný kouř.

Záchranné akce stály už přes 1,4 miliardy 

Podle kritiků je však takový postup nebezpečný. „Je to jedno z rozhodnutí, která budou mít negativní následky,“ řekla Wilma Subraová z organizace na ochranu životního prostředí Environmental Action Network v Lousiaině. Metoda podle ní představuje další zdravotní riziko.

Ropa do moře uniká už sedm týdnů poté, co se u pobřeží Louisiany vznítila plošina Deepwater Horizon, na níž vybuchl metan. Plošina se následně potopila. Při nehodě zemřelo jedenáct dělníků. Katastrofa je největší na světě v době míru - horší byl jen únik ropy během války v zálivu.

BP na záchranné akce vynaložila už přes 1,43 miliardy dolarů. Její akcie dál klesají.