Manning byl zatčen na základně Hammer asi 40 kilometrů východně od Bagdádu, odkud byl poslán do Kuvajtu. Údajně však nebyl zatím formálně obviněn.

Analytik si před časem chatoval na internetu s bývalým počítačovým hackerem, a mimo jiné se pochlubil, že právě on se postaral o únik několika videí z bojových akcí. Hlavně šlo o smrtící vrtulníkový úder v roce 2007 v Bagdádu, při kterém přišlo o život několik nevinných civilistů - dva pracovníci agentury Reuters a jeden Iráčan.

Manning také uvedl, že Wikileaks hodnotí armáda jako bezpečnostní hrozbu a má prý proč - protože (snad díky jemu) získala 260 000 utajovaných diplomatických zpráv.

„Hillary Clintonová a tisíce diplomatů po celém světě z toho budou mít infarkt, až se jednou ráno probudí a zjistí, že archiv utajovaných dokumentů je dostupný veřejnosti na internetu,“ napsal Manning. Podle něj to odhalí špinavé politické dohody.

Wired.com se snažil ověřit, zda Wikileaks má skutečně k dospozici takové materiály, ale dotazy na zakladatele Wikileaks Juliana Assange zůstaly nezodpovězeny. Oficiální místa odmítla obrovský únik tajných dokumentů potvrdit.