Před samotným hlasováním o demokratickém návrhu zdravotní reformy, který prošel těsnou většinou 220 ku 215 hlasům, odhlasovala Sněmovna reprezentantů úpravu návrhu tohoto zákona zpřísňující zákaz využívání federálních fondů k financování potratů. 

K odhlasování této změny spojili síly republikáni s demokraty stavícími se proti potratům. Jejich krok sice popudil liberální demokraty, ale zajistil pro zákon o zdravotní péči podporu umírněných demokratů.

O reformě teď bude hlasovat Senát, který připravuje vlastní verzi zákona. 

Největší reforma zdravotnictví za 44 let 

Projde-li reforma, půjde o největší změny v americkém zdravotnictví od vytvoření programu Medicare pro starší občany v roce 1965. 

Plán Sněmovny reprezentantů počítá s povinným pojištěním pro každého a povinností pro všechny zaměstnavatele kromě těch v malých firmách nabídnout zaměstnancům pojištění. Zahrnuje také vládní podporu pojištění a ruší výjimku, podle níž se dosud federální antimonopolní zákony na pojišťovnictví nevztahovaly. 

Jak sněmovní, tak senátní návrhy počítají s možností vládní pojištěneckého programu. Spousty změn vyplývající z reformy by vešly v platnost teprve v roce 2013.

V případě, že projdou návrhy obou komor, budou muset zákonodárci obě sloučit do kompromisní podoby, než zákon podepíše prezident. Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové by se to mohlo stát do Vánoc.