Devatenáct dětí, které zabil virus H1N1, bylo ve věku od 12 do 17 let, patnáct ve věkové kategorii pět až 11 let a zbytek byly děti do pěti let. "Je to pochmurná statistika, protože 43 pediatrických úmrtí za jeden měsíc je mnoho," řekla Schuchatová. Děti zemřely v období od 30. srpna do 10. října, tedy v době, kdy se podzimní nástup infekce teprve očekává.

Schuchatová řekla, že sezónní chřipka, s níž se každý rok počítá v období od září do května, zabije 40 až 50 dětí. Kladla důraz na očkování proti viru H1N1 a řekla, že většina z dětí, které tomuto viru podlehly, trpěla nějakým druhem chronického onemocnění, například astmatem. Od jara, kdy se nemoc v USA objevila, na ni zemřelo 86 amerických dětí.

CDC rozhodlo, že přednostně mají být očkovány děti od šesti měsíců do 17 let a ve skupině osob do 24 let pak nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou například těhotné. V USA jsou podle CDC nemocní registrováni ve 41 státech.

Nedostatek vakcín

Do konce října mělo být v USA k dispozici 40 miliónů vakcín proti viru H1N1, ale výrobci mají skluz, takže jich bude o deset miliónů méně.  

Vláda USA vyčlenila přes dvě miliardy dolarů (35 miliard korun) na nákup 250 miliónů vakcín. Na trh mají být dodány do konce roku. Schuchatová řekla, že žádná z nich neobsahuje přídavné látky, jak se mnozí bojí. Asi polovina očkovacích dávek, které jsou k dispozici už nyní, je v podobě nosního spreje, zbytek ve formě injekcí.  

Virem tak zvané prasečí chřipky je ve světě podle Světové zdravotnické organizace nakaženo přes 375 tisíc lidí. Dosud si nemoc vyžádala více než 4 500 mrtvých, z toho bezmála 200 v Evropě.