Česká republika se sice obrátila na EU a ráda by pohrozila Kanadě, že celá EU zavede vízovou povinnost pro všechny kanadské občany mířící do zemí sedmadvacítky, to však podle něj nehrozí. „Setkal jsem se včera (v pondělí) se úřadujícím vyslancem EU. Nic nenaznačovalo zavedení takového opatření,“ uvedl Kenney v úterý pro televizi CTV. Připomenul, že víza do Kanady potřebují občané dvou zemí EU.

Česká republika v úterý formálně požádala Evropskou unii o aktivaci procedur, které teoreticky mohou vyústit v zavedení víz pro Kanaďany v celé sedmadvacítce.[celá zpráva]

ČR nemůže sama zavést vízovou povinnost pro občany Kanady, protože je součástí schengenského prostoru volného pohybu. Zavedla je proto pro diplomaty a držitele služebních pasů. 

Kenney se tvrdě pustil do České republiky.

Kenney uvedl, že předloni Kanada upustila od vízové povinnosti pro sedm zemí EU a jen Česká republika vyvolala potíže. Připomněl, že premiér Stephen Harper o narůstajícím počtu žádostí o azyl ze strany českých občanů hovořil již v únoru 2008 se svým tehdejším českým protějškem. Od té doby se Kanada s českými úřady snažila najít řešení tohoto problému. "Pokud je tu kritika, pak by měla znít: Proč jste čekali tak dlouho?," řekl Kenney a dodal, že cílem obnovení vízové povinnosti, kterou Kanada pro české občany zrušila v roce 2007, je udržitelnost kanadského imigračního systému.

"Není tu řeč o  lidech, kteří po miliónech žijí v uprchlických táborech OSN, kteří jsou oběťmi války nebo pronásledování ze strany státu," řekl Kenney o žadatelích o azyl z Česka a Mexika v rozhovoru pro kanadskou televizi CBC.

FOTO: ČTK

"Kanada má velmi otevřený imigrační systém, který ale může existovat, jen když udržíme jeho integritu. Dovolit, aby důležitý koncept ochrany uprchlíků byl systematicky porušován lidmi, kteří jsou převážně ekonomickými migranty, je urážející," dodal. Podle něj žádost českých občanů o azyl nemá smysl, protože se mohou snadno přestěhovat „do 26 dalších západních demokracií v Evropské unii“.

O azyl v Kanadě z Česka žádají hlavně Romové, kteří se ve své vlasti cítí diskriminováni. Jsou jich tři tisíce.

Kanada si uvědomuje reakci Čechů

Uvědomuje si Kanada negativní reakci z české strany? „Je pravdivé říci, že je obrovská,“ řekl televizi CTV kanadský velvyslanec v Praze Michael Calcott. „ Je to v každém televizním programu, v rozhlasovém pořadu i na titulních stránkách všech novin. Pro Čechy je to velmi citlivé téma.“