Modul je vybaven čtyřmi motory na pevné palivo, které ho odnesou do bezpečné vzdálenosti. Modul pak na padácích přistane. Během středeční zkoušky na kosmodromu na ostrově Wallops u východního pobřeží USA simulovala NASA nouzovou situaci na na startovací rampě. MLAS vynesl velitelský modul do výšky 1600 metrů, kde se asi po sedmi vteřinách letu oddělil od raketového prstence. Maketa části s posádkou poté dopadla do Atlantiku.

NASA již dříve vybrala pro chystané vesmírné lodě Orion jiný záchranný systém, známý jako LAS. Zařízení se skládá z jednoho motoru na pevné palivo, který je umístěn na špici nosné rakety.

Nový Max Launch Abort System je pojmenován po inženýrovi Maximu Fagetovi, který se podílel na projektu Mercury. Navrhl kabinu se záchranným systémem Aerial Capsule Emergency Separation Device, který je znám jako úniková věž. Projekt Mercury měl za cíl vynést člověka na oběžnou dráhu kolem Země a bezpečně ho vrátit zpět.

NASA nyní pracuje na programu Constellation, podle kterého by se měl člověk do roku 2020 vrátit na Měsíc. V rámci projektu se vyvíjí nové rakety Ares I a V, kosmické plavidlo Orion, výsadkový lunární modul Altair a vesmírný tahač EDS. Výhledově se počítá s výstavbou stanice, která má sloužit jako základna pro lety na Mars.