Přestože summit, který začal v pátek, skončil bez závěrečné deklarace, navržený text odmítli podepsat levicoví politici, Obama jej označil za plodný a přínosný a hovořil o nové éře partnerství.

Jasně dal najevo, že míní opustit dosavadní přístup USA. "Ukázalo se, že můžeme dosáhnout pokroku, když se osvobodíme od starých diskuzí,“ řekl americký prezident a otevřeně přiznal chyby v americké politice vůči regionu.

Často máme jediný vztah s těmito zeměmi - vojenský. Pak se ale nemohou vytvořit vazby, které mohou zvýšit náš vliv a přinesou prospěch. Naše vojenská síla je jen jednou z našich pák, je tu i diplomacie a obchod, tyto páky musíme používat.“

„Cítím velmi silně, že USA reprezentují univerzální hodnoty, ideje demokracie, svobody slova a víry i občanské společnosti, ale taky vím, že jiné země mají jinou kulturu, jiný pohled a vycházejí z jiného historie,“ řekl Obama a dodal: „Mnoho bylo blokováno příliš rigidním uplatňováním doktríny volného trhu podle Mezinárodního měnového fondu, je nutné tomu dát flexibilitu,“ uvedl Obama.

Kubánská inspirace i otazníky

Jako příklad si přitom vzal Kubu, která se summitu nezúčastní. Zmínil, že všechny vlády s obdivem a díky hovoří o tisících lékařů z Kuby, na nichž závisejí.

„Politika, kterou jsme uplatňovali vůči Kubě po padesát let, nefungovala,“ zdůraznil Obama a hned dodal, že embargo vůči Kubě zatím nezruší, protože je stále země nedemokratická. Uvedl, že je nutné s režimem v Havaně mluvit i o politických vězních.

Neobává se, že by mu změna politiky mohla v USA uškodit, a to ani v případě venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který jeho předchůdce Goege Bushe označovat za ďábla. "Nedokážu si představit, že by někdo mohl najít, jak by mohly být americké zájmy poškozeny konstruktivnějšími vztahy s Venezuelou," řekl Obama. Zdůraznil přitom rozdíly mezi ním a Hugo Chávezem v pohledu na ekonomiku a zahraniční politiku. Současně zmínil vysoký vojenský rozpočet Venezuely.

Vztah k levici

„Musíme mít respekt k demokratickým vládám, které byly zvoleny, i když s nimi nesouhlasíme,“ řekl Obama, který také ocenil význam faktu, že v čele Bolívie stojí Evo Morales. „Ať si myslím o jeho politice cokoli, je to první z původních obyvatel Ameriky, který získal nejvyšší funkci v zemi, kde je hodně původních obyvatel.“ To je podle něj významné.

„Měl jsem schůzky se všemi vůdci včetně Daniela Ortegy, s prezidentem Moralesem i s prezidentem Chávezem. Ve všech těchto rozhovorech se zdůraznilo, že i když nesouhlasíme ve všem, máme-li respekt pro demokratické principy a suverenitu států, tak můžeme najít oblasti, kde se dá spolupracovat,“ řekl americký prezident.